Obtíže varující před oslabenou imunitou
FOTO: www.pixabay.com

Obtíže varující před oslabenou imunitou

9. 5. 2019

Imunitní systém je hlavní hradbou našeho těla proti nemocem. To, že nás ve chvíli jeho oslabení může zachvátit rýma, kašel, chřipka či angína, ví i malé dítě. Oslabený imunitní systém však často stojí v pozadí i celé řady dalších potíží, u nichž zpravidla hledáme příčinu jinde.

Které zdravotní obtíže můžeme z velké části připsat na vrub nedostatečně silné obranyschopnosti?

  1. Bradavice

Ztvrdlé kožní novotvary, které se nejčastěji objevují na dlaních a chodidlech, jsou jedním z nejrozšířenějších kožních problémů. Existuje jich několik druhů, nejčastěji se ale potkáme s takzvanými pravými bradavicemi. Lidé jsou si obvykle vědomi toho, že bradavice mohou chytit během návštěvy veřejného bazénu nebo sprchy, málokdo ovšem ví, že o tom, zda se vám tyto nevzhledné útvary na kůži objeví, nebo ne, rozhoduje hlavně stav imunitního systému. Bradavice jsou virovým onemocněním, jehož nositeli jsou lidské papilomaviry. Je to onemocnění nakažlivé a snadno přenosné. Lidské papilomaviry jsou přítomny v organismu většiny lidí. Onemocnění ale obvykle propukne až ve chvíli, kdy je oslaben imunitní systém,“ vysvětluje celostní lékař Bohumil Ždichynec. Stav imunity poté ovlivňuje i to, jak dlouho nás bradavice budou trápit. Většina bradavic totiž časem sama zmizí. Je-li však naše obranyschopnost příliš slabá, mohou nám bradavice na kůži vydržet i několik let a některé jejich druhy se rády vracejí. Dnes je samozřejmě možnost nechat si bradavice odstranit kryoterapií, laserem nebo speciálními přípravky, prevencí jejich vzniku ale i tak zůstává především silná imunita.

  1. Mykózy nohou a nehtů

Další běžnou kožní obtíží, za jejímž vznikem stojí z velké části stav naší imunity, jsou mykotické infekce. Ty nejčastěji postihují chodidla, nehty a prostor kolem prstů, zejména pak nehet palce a meziprstí mezi malíkem a předposledním prstem na chodidle. Plísně, které mykózy způsobují, jsou rozšířené na teplých a vlhkých místech a setkáváme se s nimi zcela běžně. Rizikovými faktory pro propuknutí mykotických infekcí je kupříkladu zvýšené pocení nohou, neprodyšná obuv či špatná hygiena, ovšem hlavním viníkem je oslabený imunitní systém. Pokud by totiž imunita fungovala správně, plísně by neměly šanci v organismu mykózu spustit.

  1. Lupy

Lupy jsou šupinkami odumřelé kůže a jejich tvorba je zcela přirozená, neboť je navázána na obnovu vlasové pokožky. Jejich nadměrný výskyt ovšem může lidi velmi potrápit. Nadměrnou tvorbu lupů často spouští podráždění vlasové pokožky nevhodnou vlasovou kosmetikou. Je způsobena rovněž v důsledku dehydratace pokožky. Na vzniku lupů se podílejí i kvasinky, které se v mikroflóře vlasové pokožky běžně vyskytují. Přemíru lupů velmi často způsobí přemnožení těchto kvasinek, k němuž dochází zejména při oslabení imunity. Normálně fungující imunita by přílišné množení kvasinek včas zarazila, narušená obranyschopnost si s nimi však neporadí. „Je pozorováno, že lidé častěji trpí na zvýšenou tvorbu lupů v době, kdy jsou ve větším stresu. Sám stres odlupování svrchní části vlasové pokožky ale nezpůsobuje. Jde spíše o to, že stres narušuje imunitu a ta poté nezvládá krotit množící se kvasinky,“ doplňuje lékař Bohumil Ždichynec.

  1. Ječné zrno

Ječné zrno je bílý vřed na vnější či vnitřní straně horního nebo dolního víčka, který dráždí oko a projevuje se pálivým nebo řezavým pocitem. Jeho příčinou je nejčastěji bakteriální infekce, která způsobí zánět mazové žlázky u některé z řas. Infekce se do oka může dostat dotekem oka špinavou rukou, ale to, zda propukne, z velké míry ovlivňuje stav našeho imunitního systému. Je to obtíž nepříjemná, avšak nevyžaduje speciální léčbu, ječné zrno obvykle do několika dnů odezní samo. Z vřídku se ale rozhodně nesmí vymačkávat hnis, to by způsobilo šíření infekce.

imunita zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Valerie Kovaříková
Na oslobenou imunitu je vynikající wobenzym. A co se ttýče mykózy nehtů, tak tam pomáhá aplikovat dlouhodobě jablečný ocet.
Danka Rotyková
S velmi slabou imunitou jsem se léčila asi 10 let. Také jsem užívala léky. Když jsem se konečně posílila a začala více odpočívat, léky už jsem nepotřebovala. Základem všeho byla ale vždy psychika, ta měla rozhodující vliv. Určitě je nás takových mnoho, proto - opatrujte se!
Jarmila Komberec Jakubcová
Přečetla jsem některé rady íčkařů jsem si koupila přípravek Cordyceps a Reischi. Piji ráno šťávu z 1 citronu medem a zatím jsem v pohodě.
Karel Boháček
S imunologií ale opatrně. Znám případy, kdy nadbytek imuno preparátů vyvolá nemoci jako bolesti kloubů. cukrovku..
Věra Ježková
Oslabenou imunitu mám. Na podzim dostávám na imunologii léky na její posílení v chřipkovém období.
Jana Šenbergerová
Závažné, ale opomíjené skutečnosti.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.