Jaké novinky připravil Národní památkový ústav pro letošní letní sezonu ve Středočeském kraji?
Bez novinek bychom novou sezonu již zahájit nemohli. Návštěvníci jsou nároční a očekávají vždy něco nového. Zmínil bych pár věcí: konkrétně na hradě Točníku jsme zpřístupnili horní patra královského paláce. Otevřeli jsme novou prohlídkovou trasu na zámku Konopiště věnovanou třem Rudolfům – Rudolfu I., zakladateli rodu Habsburků, Rudolfu II., milovníku umění a alchymie a korunnímu princi Rudolfovi, od jehož tragické smrti uplyne letos 130 let. Při těchto prohlídkách budou zpřístupněny některé dosud nepřístupné prostory a budou představeny předměty z depozitáře zámku. Hořovický zámek loni obnovil hlavní návštěvnickou trasu s důrazem na rody, které se nejvíce zasloužily o jeho vybudování – na pány z Vrbna a knížata z Hannau. Zmínil bych ještě další novinky – například na Křivoklátě s velkým úspěchem předvádíme noční prohlídky Lucemburkové na Křivoklátě. Letos budou zaměřeny na Václava IV., od jehož smrti uplyne 600 let. Doplnil bych také klášter Sázava, kde obnovujeme v ambitu nástropní fresky s výjevy ze života svatého Prokopa. Obnoveno je již sedm z celkového počtu 24.
Je známo, že hrad Karlštejn má projít velkou rekonstrukcí. Jak dlouho bude probíhat a nakolik to zasáhne prohlídky samotného hradu?
Národní památkový ústav v minulém roce započal na hradě Karlštejn několikaletý projekt obnovy přízemí a sklepů v Císařském paláci a vybudování moderního návštěvnického centra. Až do září tohoto roku nepředpokládáme jakékoli omezení návštěvnického provozu ani prohlídkových tras, neboť projekt je nyní ve fázi soutěže na zhotovitele stavby. A dokonce i od září, kdy očekáváme, že začnou fyzické stavební práce, nebudou nijak dotčeny prohlídkové trasy. Co by mohlo nastat od podzimu a jen ve velmi omezené a krátkodobé míře, jsou dočasná opatření typu zúžení prostor na nádvoří. Čili opatření, kterými se ve velmi malé míře omezí komfort před vstupem na prohlídku. Správa hradu Karlštejn a Národní památkový ústav činí veškerá opatření, aby si návštěvníci z prohlídky této mimořádné památky odnesli jen dobré vzpomínky. Projděte si posvátné prostory hradu Karlštejn, které patří k mimořádnému kulturnímu dědictví. Prohlídkový okruh vede kaplí sv. Kříže, kaplí sv. Kateřiny, bývalou sakristií, hradním lapidáriem, velkou obrazárnou, pracovnou architekta Josefa Mockera nebo věžním schodištěm s nástěnnými malbami ze 14. století.
O kolik se zvýšilo vstupné ve vámi řízených objektech a jak zvýhodňujete seniory?
Důvody, které vedly Národní památkový ústav ke zvýšení ceny vstupného, jsou dlouhodobě rostoucí vstupy energií a služeb. Rostly také například tarifní mzdy, které byly dlouhodobě podfinancovány. To všechno se projevilo v rostoucích nákladech. Například ve středních Čechách si návštěvníci v průměru připlatí 20 korun k základnímu vstupnému. Snížené vstupné, o které mohou žádat senioři starší 65 let, vzrostlo o méně než 20 korun.
Údajně na některých hradech a zámcích chybějí průvodci. Kde je ta situace nejsložitější a jaké nároky musí splnit zájemce o tuto práci? Není příčinou nezájmu špatné finanční ohodnocení?
Chybějící průvodci jsou pro naše objekty problémem. O problémech se získáváním průvodců víme již minimálně pět let. Situace v této oblasti se nelepší. Například u některých objektů jsou limitujícím faktorem pro průvodce náklady na dopravu, které z odměny ukrojí určitou část. Ekonomická stránka je jednou z podstatných částí úvah průvodců. Problém nedostatku průvodců jsme začali řešit celostátní kampaní, která do řad průvodců přivedla celou řadu výborných spolupracovníků. Máme velkou radost, že se k nám hlásí i senioři, například bývalí kantoři. Navíc často jde o lidi z bezprostředního okolí památek.
Kterou vaši památku považujete za velmi ohroženou a budete jí letos věnovat největší pozornost?
Za jednu z památek, které stihl v minulém století krušný osud, je zámek Jezeří nalézající se v Ústeckém kraji. Tento zámek byl převzat do správy státní památkové péče v roce 1996 v havarijním stavu. Následně započala kompletní obnova střech, krovů, komínů a stropů hlavní zámecké budovy a hospodářských budov v areálu. V dnešní době jsou jak hlavní zámecká budova, tak všechny hospodářské budovy plně chráněny novým střešním pláštěm proti povětrnostním vlivům. K zajištění návštěvnického provozu a zázemí správy zámku bylo nutné stavebně upravit několik hospodářských budov.
Postupně se obnovují všechny terasy hlavní zámecké budovy. Restaurátorské práce se soustředily na pískovcové sloupy s bustami imperátorů, obnovu balkonu nad portálem západního nádvoří, mozaikové podlahy v zimní zahradě nebo na konzervaci raně barokních fresek v chodbě u zámecké kaple. Obnova celého areálu zahrnuje i park a zahradu.
Božena Hažová