Pranostiky pro celý rok I

Pranostiky pro celý rok I

3. 1. 2019

Pranostiky o zimě

Trvá-li dlouho tuhá zima, dočkají se lidé vysokého stáří.

Když zimní chlad, tu každý mlád.

V zimě blízký hrom – pozdější bída.

Konec masopusta, každá kapsa pustá.

Hotov v létě saně a vůz v zimě.

Co zima nepročuchá, to slunce neprohřeje.

Čím více sněhu v zimě, tím více sena.

Čím v zimě hlubší sníh, tím vyšší jetel.

Kdo chce, aby se mu uvedly brambory, musí o masopustě hodně tančit.

Když v zimě zčernají lesy, bude obleva.

 

Pranostiky jednotlivých měsíců roku, světic a světců, seřazených podle jejich svátků v měsíci.

Leden jasný, roček krásný.

Dlouhý střechýle, dlouhý len.

Jsou-li v lednu na cestách tlusté ledy, podaří se výborně zelí.

Je-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu.

Když leden mokrý bývá, jistě vína nedolívá.

Když krtek ryje v lednu, končí zima v květnu.

V lednu silný led, v květnu bujný med.

Jaký leden do zimy, takový červenec do horka.

Když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují.

Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen.

Na Tři krále mnoho hvězd, mnoho bramborů.

Na svatého Hygina pravá zima začíná. (11. leden. Papež, umučen.)

Nezmrzne-li cikán do Fabiána a Šebastiána, potom už nezmrzne. (20. leden. Sv. Fabian – papež, sťat; s. Šebastian – ubit.)

Svatá Anežka když laskavá, vypustí skřivana z rukáva. (21. leden. Sv. Anežka Římská, sťata mečem.)

O svaté Anežce od kamen se nechce.

Slunce-li na svatého Vincence svítí, budem hojnost žita, vína míti. (22. leden. Sv. Vincenc z Aragonie, umučen s bratrem.)

Na svatého Pavla pohoda – jistá Boží úroda. (25. leden. Obrácení apoštola sv. Pavla.)

Z které strany větry toho dne vějí, z té přijdou kupci na obilí.

Je-li Karel Veliký málo ledový, únor to zase napraví. (28. leden)

Na Saleského Františka meluzina si často zapíská. (29. leden. Ženevský biskup.)

 

Literatura:  Strnad, E.: Předpověď počasí podle přírodních úkazů, podle chování živočichů a rostlin. Praha, Levné knihy KMa, 2000.

Můj příběh
Hodnocení:
(4.8 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Erika Kolář
Pěkné pranostiky a hlavně některé docela zajímavé.
Věra Ježková
Děkuji vám. Mám radost, že vás můj nápad zaujal. Z pranostik je vidět, že naši předkové byli velmi všímaví. A většinu svých pozorování si sdělovali nejspíš ústním podáním – z generace na generaci.
Zdenka Soukupová
Paní Věro, hezké a zajímavé. Z pranostik je vidět, jak naši předkové byli spjati s přírodou, co všechno dokázali odpozorovat (i když to jistě neplatilo stále) a co my jsme už zapomněli, co neznáme a neumíme. Těším se na pranostiky z dalších ročních období.
Hana Rypáčková
Dobrý.....Líbí.,..
Miluše Hasenohrlová
Tento článek se mi líbí, ale pranostiky znám jen ty, které jsou u titulního obrázku. Věrko, Vaše články budu sledovat.
Eva Mužíková
Věrko, dobrý nápad... jako vždy:)))
Věra Ježková
Děkuji vám. Pro mě je to pohodové čtení. A žasnu, co všechno, jaké detaily, byly pro lidi důležité. Hano, pokračování bude celý rok. Každý měsíc dva „články“. Kapitolu neopisuji, vybírám jen některé pranostiky, abych čtenáře nezahltila a neotrávila. V případě většího zájmu můžu přidat. :-)
Alena Tollarová
Zrovna jsem listovala v loňském kalendáři a u 3. ledna jsem našla záznam - bouřka. Že by fakt ohlašovala tu pozdější letní bídu, sucho, neúrodu?
Hana Nováková
Věro, čekala jsem další pokračování, které bylo avizováno, ráda čtu a porovnávám pranostiky se skutečností. Moc děkuji za vaši prezentaci článku a budu sledovat...
Blanka Macháčková
Některé pranostiky byly dodatečně vysvětleny na základě vědeckých poznatků. (Fyziologie rostlin, fyzika, meteorologie...) Je vidět, že předci nebyli žádní hlupáci. Věro, záslužná práce.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...