Aplikace může pomoci odhalit závažné onemocnění
Ilustrační foto: ingimage.com

Aplikace může pomoci odhalit závažné onemocnění

1. 10. 2018

Za podpory České chirurgické společnosti a České pneumologické a ftizeologické společnosti byla spuštěna mobilní aplikace LungScreen, která má napomoci včasnému záchytu rakoviny plic.

Na základě souboru otázek, zaměřených na klíčové faktory ovlivňující vznik rakoviny plic, je uživatel zařazen do jedné ze tří skupin podle míry rizika a je mu následně případně doporučena návštěva specialisty. V Maďarsku, kde aplikace v roce 2015 vznikla, pomohla dosud odhalit desítky pacientů s tímto onemocněním.

Rakovina plic se řadí s největším počtem úmrtí v Evropě mezi nejzákeřnější typy rakoviny vůbec. Jde dlouho o bezpříznakové onemocnění, kdy člověk nepociťuje v počátečních stádiích žádné potíže. Nemoc se zpravidla projeví až v pozdní fázi, kdy je léčba značně náročná a šance na přežití se snižuje na jednotky procent. V rané fázi onemocnění je ovšem jedinou možností, jak jej odhalit, pouze vyšetření Low Dose spirální CT plic. 

I přes značný vývoj chemoterapie, radioterapie, biologické léčby i imunoterapie zůstává chirurgické řešení stále nejefektivnější metodou, tedy pokud je karcinom odhalen včas a nemocný je schopen chirurgický zákrok podstoupit. V České republice dosud neexistuje program cílevědomého vyhledávání pacientů s časnými stádii rakoviny plic. Právě uvedená aplikace si klade za cíl podobný program odstartovat a přispět k většímu povědomí o tomto zákeřném onemocnění. Centra, která jsou v samotné aplikaci uvedena a která se budou o pacienty starat a zároveň budou monitorovat průběh a přínos této digitální technologie, jsou plicní kliniky šesti velkých nemocnic v České republice. Jedná se o Fakultní nemocnici Hradec Králové, Fakultní nemocnici Brno, Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, Fakultní nemocnici v Motole, Thomayerovu nemocnici a Fakultní nemocnici Olomouc.

„V dnešní digitální době rozhodně vnímám tuto aplikaci jako jednu z možností, jak pomoci rizikovým pacientům odhalit karcinom včas.  Jedná se o krátký dvouminutový test, který ale samozřejmě nenahrazuje lékařské vyšetření, právě naopak. Aplikace pomáhá odhalit rizikovou skupinu, připomenout vhodnost návštěvy specialisty a ideálně nasměrovat takového pacienta na správné pracoviště, které řeší nejen diagnostiku, ale i případnou komplexní léčbu,“ říká MUDr. Ivo Hanke, Ph.D., zástupce přednosty pro hrudní chirurgii Fakultní nemocnice Hradec Králové. „V současnosti je 80 % pacientů s diagnostikovaným karcinomem plic již v pokročilém stádiu, kdy jejich šance na úplné uzdravení je velmi nízká. V tomto ohledu hraje významnou roli prevence, ale ze zkušenosti vím, že málo pacientů si vůbec neuvědomilo, že patří mezi rizikovou skupinu nebo návštěvu lékaře odkládali. Přitom včasné zachycení je pro úspěch léčby stěžejní,“ dodává primář.

Aplikace, jejímž generálním partnerem je společnost Johnson & Johnson, je k dispozici pro operační systém Android a iOS v rámci obchodů Google Play, respektive AppStore.

zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.