Krásná ozdoba domů - břečťan popínavý
Ilustrační foto: pixabay.com

Krásná ozdoba domů - břečťan popínavý

30. 9. 2018

Určitě všichni znáte tuhle popínavou rostlinu. Její latinský název - Hedera kelix. Slovensky - Zimozeleň menšia.

Dokáže vyrůst až do výšky až 30 metrů. Celý rok je krásně zelený. Ve středověku byl dokonce považován za rostlinu spojenou s čarodějnictvím. Upletli z břečťanu nádobu, a která žena se z ní odmítla napít, byla považována za čarodějnici.

Existuje hodně druhů, ale k léčení se využívá právě jen tento. A pouze listy.

Léčebné účinky

  • Pomáhá při popálení od slunce, odstaňování celulitid. Léčí pohmožděniny, chronické katary, astma a nachlazení, kožní problémy. Pomáhá při bolestech zad.A upravuje slabou menstruaci.

Nálev

  • Listy povaříme ve vodě 5 minut. Nálev pak přecedíme a popíjíme během dne.

Obklad

  • Listy opláchneme a přiložíme na bolavá místa. Alespoň na 1 hodinu. Potom si dáme celkový odpočinek. Je vhodný při bolestech zad a při dně.

Tinktura

  • Do skleněné láhve dáme listy nakrájené na malé kousky a zalijeme buď lihem nebo 60% alkoholem, např. vodkou. Necháme aspoň 10 dní vyluhovat a pak scedíme do tmavých lahviček. Uchováváme v temnu a chladu. Tinkturu používáme  20 kapek několikrát denně při podráždění horních cest dýchacích .

Informace jsem čerpala ze svých zápisků.

květiny
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Škoda že dnešní architektura na přírodní krásu popínavek již pozapomněla.
ivana kosťunová
Já bych se radši pokusila uplést z břečťanu nádobu, kdybych věděla, jak na to.
Zdenka Jírová
Břečťanem obrostlé domy jsou krásné.
Jana Šenbergerová
Je nejen krásný, ale i užitečný. Když kvete, je plný hmyzu a motýlů a hnízdí v něm ptáci.
Věra Ježková
Vzhledem k tomu, že se vědělo, co s čarodějnicemi dělají, divila bych se, kdyby nějaká žena odmítla se z břečťanové nádoby napít.
Naděžda Špásová
Tak břečťan máme na zahradě a myslím, že i ten popínavý. Že je léčivý fakt nevím. :-)
Marie Doušová
Břečťan máme doma po celé zdi ,která obklopuje z jedné strany náš domek. Je opravdu celý rok zelený a krásně se na něj kouká ,ale také po celý rok padají listy a musí se stále odklízet. Že má léčebné účinky jsem věděla , ale nikdy nevyzkoušela, proto děkuji za skvělé návody.
Zuzana Pivcová
Líbí se mi některé stylové domy porostlé břečťanem, ale jinak o něm nic nevím. Zaujal mě ten středověk.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.