Řebříček obecný: bylinka pro ženy
ilustrační foto: pixabay.com

Řebříček obecný: bylinka pro ženy

14. 7. 2018

Reguluje menstruační cyklus, pomáhá proti výtokům i hemeroidům. Čaj z této bylinky se pije i pro dobré trávení.

Je to vytrvalá bylina, dorůstá do výšky až 1 metr. Latinský název - Achillea millefolium.

Výskyt
Roste v písčitých a hlinitých půdách, co nepotřebujií mnoho živin a vláhy. Nacházíme ji na loukách, v parcích, travnatých mezích, ale i na rumištích.

Užívané části
Nať, květ a sbíráme ji v době květu.

Léčebné účinky
Reguluje menstruační cyklus, zmírňuje jeho projevy, pomáhá při problémech s výtokem. Zmírňuje migrény, krvácení žaludku, krvácení z plic, při problémech s hemeroidy, čaj nebo koupel mírní revmatické bolesti, uvolňuje svalové napětí a podporuje dobré trávení.

Koupel pro ženy
200 gramů nadrobno nasekané natě nasypeme do 1 litru studené vody a necháme 24 hodin louhovat. Poté postavíme na sporák a přivedeme k varu. Jakmile voda začne bublat, necháme krátce povařit a odstavíme. Když směs mírně zchladne,můžeme ji přidat do sedací koupele nebo do vany s teplou vodou.

Čaj pro pravidelnou menstruaci
40 gramů jemně nasekané natě řebříčku smícháme s 10 gramy listů maliníku. Zalijeme asi 500 ml horké vody a necháme louhovat 5 až 10 minut. Čaj pijeme několikrát denně malý hrneček.

Tinktura pro dobré trávení
Květy řebříčku nasypeme do láhve se širším hrdlem a dobře upěchujeme. Potom láhev dolijeme kvalitním alkoholem - můžeme použít lékárenský líh, vodku nebo domácí pálenku. Umístíme na slunce nebo k nějakému zdroji tepla a necháme macerovat přibližně 3 týdny. Poté přecedíme do tmavých lahviček a užíváme při problémech s trávením po lžičkách.

S využitím zdroje: Zelená lékárna

bylinky příroda
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Taky ho mám na zahradě přehršel...
Alena Vávrová
Roste mi na zahradě a nechávám ho jako okrasu.
Ilona Erika Kolář
Řebříček si dávám do malé vázičky.
Věra Ježková
Řebříček znám. I žebříček. :-)
Zuzana Pivcová
Řebříček jsem dřív používala do sedacích koupelí při ženských problémech. Díky za další informace.
Marie Doušová
Ráda se vždy poučím. Dík.
ivana kosťunová
To je výborná rada. díky.
Vladislava Dejmková
Mám s řebříčkem zajímavou zkušenost. Kdysi a kdesi jsem četla, že tuto bylinu nemají rády vosy. Každý rok jsme měli na chatě na malé půdičce vosí báně, tak jsem tam začátkem každého léta pověsila kytici řebříčku a vosy se odstěhovaly jinam. Pro změnu nám ale pod štítem chaty sídlí malí netopýři.
ivana kosťunová
To je jedna z mála bylinek, kterou suverénně rozpoznám

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...