Hrátky s češtinou:  Slova, slova, slova!
ilustrační foto: pixabay.com

Hrátky s češtinou: Slova, slova, slova!

26. 2. 2018

Slova, slova, slova - řekl by Hamlet a měl by na mysli slova vyřčená "do větru", tedy zbytečná. Pokusím se tedy zbytečná slova, slovíčka, oslovení i proslovy vynechat a vzpomenu raději na slovní spojení, rčení nebo přísloví.

Co znamená, když se řekne:

To je slovo do pranice!
Nechytej mě hned za slovo!
Hlásí se o slovo.
Od slov přešel k činům.
Nerozumím mu ani slovo.
Dáme slovo?
Uč se to slovo od slova.
Co slovo, to perla.
Máš mé slovo.
Dal důraz na každé slovo.
Slovo do větru.
Ztrať za něj slovo!
Nemohu nalézt správné slovo.
Vzal mi slovo z úst.
Každým slovem jednička.
Jeho slova mají váhu.
Váží každé slovo.
Příliš mnoho slov!
Plýtvá slovy.
Dal mu své slovo.
Konečně rozhodné slovo.
Za každým slovem se něco skrývá.
Slyšeli jsme slovo Boží.
Písně beze slov (Mendelssohn)
Na slovíčko, pane kolego!
To je jen takové slovíčkaření.
Přelož doslova.
Škoda slov!
Není slyšet vlastního slova.
Slovo dělá muže.
Zůstal stát neschopen slova.
To je tvoje poslední slovo?
On musí mít vždy poslední slovo.

Slovo může být dobré, zlé, vlídné, jedovaté, soucitné, správné, nevyyslovené, cizí .....
Slovo lze dát někomu, vzít si, udělit, odebrat, předat, dodržet...

Existuje samozřejmě i mnoho slov odvozených, případně složených.  Na ukázku jen některá z nich:
slovník, slovosled, slovotvorba, příslovce, citoslovce, proslov, doslov, výslovnost, názvosloví, tvarosloví, sousloví, vysloveně, bohoslovec, jednoslovný, je slovní spojení, slovní druh, slovní zásoba, slovní hříčka, slovní fotbal....

Dosti už bylo slov. Ale kdo chcete, můžete mi ještě několik slov (nemusí jich být zdaleka dva tisíce) připsat.


Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Vambleki
Bylo to pěkně do sloupečku, ale nahromadilo se to tu jak kupka sena, snad se v tom aspoň někdo vyzná :)
Helenka Vambleki
A tak jsem hledala a přidám: Chápavému stačí málo slov. -italské přísloví Ani pes, laskavým slovem oslovený, hned nekousne.-kyrgyzské přísloví Slova jdoucí ze srdce hřejí tři zimy-tibetské přísloví Slova jsou jako třešně; zobneš si jednu a už jich je deset. – italské přísloví Slova letí a pověst roste. -slovenské přísloví Slova povzbuzují, příklady táhnou. -latinské přísloví Slova pravdy, to je hořký pepř. -islandské přísloví Slova se nepočítají, nýbrž váží. -české přísloví Slova uletí, napsané trvá. -latinské přísloví Slovo vyřčené, dědictví ztracené-polské přísloví Slova jsou činy moudrosti. -- Vladislav Vančura Slova jsou k tomu, aby vysvětlovala naše myšlenky. – Molière Slova jsou stvořena k tomu, aby ukryla pravé smýšlení. – Heinrich Heine Slova mohou být zdrojem velkého nedorozumění. – Antoine de Saint-Exupéry
Zorka Horká
Možná jsem nečetla dost pozorně, ale co : Slovo dalo slovo?
Jana Šenbergerová
Líbí se mi slovo úsloví = přísloví, rčení a slovíčkařit = chytat za slovo.
Helenka Vambleki
Perfektnííí, nemám slov! Ale abych taky zapřemýšlela, napadla mne jen dvě odvozená - slovíčka/anglická, ruská.../ a sloveso
Jana Kollinová
Zvláštní. Většinu vět jsem slyšela nebo vyslovila a jak jsem procházela dalšími větami článku byla jsem jeho součástí, bylo mi příjemně, pravdivě a konpaktibilně s realitou. Díky.
Libor Farský
Marcelko, to je moc pěkné téma... Ještě mě napadlo "slovo dalo slovo" a "na počátku bylo slovo" nebo "nehraj si se slovíčky".
Libor Farský
A to ani párem volů. Nebo i větším množstvím volů a bejků. Čestný pionýrský !!!
Jaroslava Handlová
Vyřčené slovo nelze vzít zpět.
Zuzana Pivcová
Mně se ještě vybavilo: Je to odborník na slovo vzatý. To je slabé slovo! Čestné slovo, nelžu!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.