Jižní Korea: Co víte o dějišti zimních olympijských her?
FOTO: CK SEN a pixabay.com

Jižní Korea: Co víte o dějišti zimních olympijských her?

2. 2. 2018

Už jen týden zbývá do zahájení XXII. zimních olympijských her. Co víte o zemi, která letos olympiádu pořádá? Má tato země hory? Padá v Jižní Koreji sníh? Jaká je tam kultura? A je tam bezpečno?

O Jižní Koreji jako o oblíbeném cíli cestovatelů se příliš nemluví. A je to škoda. Krásné paláce, buddhistické chrámy, bohatá kultura, hory a neskutečně dobré jídlo – to je stát ve východní Asii s 50 miliony obyvatel. Ti starší toho anglicky moc nenamluví, mladá generace naopak zastavuje cizince na ulici a chtějí s nimi navázat lámavou angličtinou konverzaci. Všichni jsou ale velmi ochotní a v případě nouze vždy pomohou.

„Korejci neustále mluví o jídle, nedají na něj dopustit. Je vynikající a je nedílnou součástí kultury,“ říká Martin Šimko z Cestovní kanceláře SEN, která vozí turisty do 150 zemí světa. Navštívit restauraci je zážitek. Korejci milují maso a rádi si hrají s chutěmi. Jídlo se nosí na stůl v několika různých miskách: zvlášť maso, zelenina, salát, rýže, ryby, různé omáčky a v neposlední řadě kimchi - nakládané zelí na kyselo, které se stalo národním jídlem. K tomu všemu přidají šálek oblíbeného ženšenového čaje nebo soju – pálený alkohol, který se vyrábí z rýže. Jde o korejskou verzi japonského saké. V Jižní Koreji domácí používají na jídlo kovové hůlky, které jsou mnohem „kluzčí“ než ty dřevěné. Ceny jsou srovnatelné s cenami v evropských restauracích. Korea patří mezi nejbezpečnější země na světě, ve městech se turisté mohou toulat i v noci. Je ovšem třeba zachovat přirozenou ostražitost, kapsáři se mohou objevit i zde.  

Pchjongčchang a olympiáda
Jižní Korea o uspořádání olympijských her velmi stála. Pchjongčchang se o to ucházel už v letech 2010, 2014 a 2018. Olympiáda se ovšem v Jižní Koreji nekoná poprvé – tu letní Soul hostil v létě roku 1988. V Pchjongčchangu žije 45 tisíc obyvatel. Město obklopují hory a pět národních parků, kde to žije zimními sporty. Jedná se o Seoraksan, Woraksan, Sobaeksan, Chiaksan a Odaesan. Většina disciplín se bude konat v horském středisku Alpensia a v přímořské oblasti Gangneung, nedaleko národního parku Odaesan. „Tady stojí za návštěvu budhistický chrámový komplex Woljeongsa, který je zároveň jednou z nejnavštěvovanějších památek Jižní Koreje. Oblíbené jsou zde také procházky po parku,” dodává Martin Šimko.

Na cestě mezi středisky Alpensia a Gangneung-om se nachází ranč plný ovcí s názvem Daegwanryeong Yangtte Ranch. Tady je možné „zažít“ pravou korejskou vesnici. V lyžařském středisku Alpensia zve k oddechu krytý vodní park Ocean 700 s několika bazény a tobogány. Přímo v přímořské oblasti Gangneungu se nachází také jezero Gyeongpoho, který obtáčí 4,4 kilometry dlouhý turistický chodník. Specialitou místních restaurací jsou krabi. Na konci jezera se nachází nejznámější městská pláž Gyeongpo Beach. Kdo se chce dozvědět více o korejské historii, měl by se vypravit do místa Ojukheon v částí Gangneung, kde se kromě tradiční architektury a pěkného parku nachází i muzeum. Pak je možné pokračovat do „skanzenu“ s názvem Gangneung Seongyojang, návštěvníci se zde dozvědí více o životě místních, prohlédnout si mohou také tradiční obydlí.  

Další zastávky: Soul a demilitarizovaná zóna
Hlavním lákadlem Soulu je královské sídlo dynastie Joseon s názvem Gyeongbokgung, které bylo od konce 14. století největším palácem země. Zde si přijdou na své milovníci korejské architektury. V areálu se nachází i muzeum korejských zvyků. Za „národní bohatství“ je označována Sungnyemun, jedna z osmi historických vstupních bran do Soulu ze 14. století. Cesta k této bráně vede přes nejstarší a největší trh v Jižní Koreji s názvem Namdaemun. Na západ slunce vyjeďte lanovkou na rozhlednu s názvem Soul N Tower. Nakupovat se chodí do nákupního centra Lotte World Tower v části města Songpa. Sem se lze dostat přes známou městskou část Gangnam, kterou proslavila píseň Gangnam style. Na horskou túru je možné vyrazit v Národním parku Bukhansan, který leží jen hodinu cesty metrem z centra.

Pro Evropana je ovšem nejsilnějším zážitkem návštěva 60 kilometrů vzdálené demilitarizované zóny se Severní Koreou. Jedná se o pás země dlouhý 248 km a široký čtyři km. Na 38. rovnoběžce se rozděluje Korea na severní a jižní část. Je to území, na kterém byla na základě mezinárodní smlouvy uskutečněná demilitarizace, území bez vojenské přítomnosti. Nejsou zde vojáci ani zbraně, je zde zakázána jakákoliv aktivita ozbrojených sil, k čemuž se zavázaly obě strany. Je to nejneprůchodnější a nejstřeženější hranice na světě. Denně se sem pořádají fakultativní výlety, případně se do oblasti Imnjingak mohou turisté dostat sami a tour si zaplatit až na místě. Cestovní pasy s sebou! V Jižní Koreji je třeba se připravit na odlišnou kulturu. „Lidé ze zemí jihovýchodní a východní Asie zbožňují korejský pop označovaný jako K-pop, korejské filmy a hlavně korejskou módu - tou vás budou překvapovat hlavně mladší ročníky. Mějte oči na stopkách,“ doporučuje Martin Šimko z CK SEN. Když k tomu přidáte i špičkovou korejskou technologii včetně smartphonů a automobilů, zjistíte, že Jižní Korea je dokonale vyspělou zemí, nejvyspělejší v regionu.  

 

Praktické informace:

Vstup do země

Česká republika má s Jižní Koreou bezvízový režim, což v praxi znamená udělení 90denního turistického víza při vstupu. V Jižní Koreji se platí jihokorejským wonem (KRW), který je možné směnit za eura přímo na letišti. Běžně se platí i kreditní kartou.

Doprava

Po Soulu se dá snadno cestovat metrem. Je skvěle postavené, přehledné a s nápisy v angličtině. Na silnicích bývají zácpy. Na cesty mimo metropoli využijte rychlovlak, který jezdí cca 250 km/hod. Například 400 km dlouhou trasu mezi Soulem a městem Pusan urazí za 2,5 hodiny. Je možné také využít služeb autobusových společností, s nimiž je však cestování zdlouhavější. V Jižní Koreji nefunguje navigace přes google maps.

cestování olympiáda
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květa Řičánková
Časopis TÉMA znám,článek uveřejněn 2.2.2018, na i60 také toto datum.
Dana Puchalská
Dobrý večer přeji. Článek je zajímavý,ale mnoho z toho co autorka uvádí jsem se dočetla v mém oblíbeném týdeníkú TÉMA. Tak nevím co si o tom mám myslet. Myslela jsem si že se vkládají příspěvky z vlastní tvorby a ne že se to vytáhne z tisku.
Jana Šenbergerová
V dnešním Objektivu se také dalo vidět několik korejských zajímavostí ve vztahu k blížící se olympiádě.
Zdenka Jírová
Velice zajímavé, vlastně o této Korei nic nevím. Určitě ji nenavštívím, ale hezky se o ní čte.
Karel Špalek
Cenný a dobrý článek. Za sebe ovšem říkám, že pokud tam nebudou Rusi, tak je to pro mě mrtvá olympiáda a nemám o ni zájem. Bude mi ukradená.
Marie Seitlová
Zajímavý článek, zajímavá země. Těším se na olympiádu. Petře díky za leteckou poštu, je pěkně udělaná.
Eva Mužíková
Ráda jse si přečetla, zase jsem chytřejší. Těším se na sportovní přenosy....
Věra Ježková
Díky za zajímavé informace. Letecká pošta – hezky udělané, krásné fotky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA