Podzimní Průhonický park
Foto: autorka

Podzimní Průhonický park

30. 10. 2017

Neznám nikoho, kdo by neznal Průhonice a nespojil si je s kvetoucími rododendrony. Když na i60 vyšla pozvánka na výlet do Průhonického parku s termínem na konci října, zprvu jsem si myslela, že tam v tuto dobu nemůže být nic zvláštního k vidění, a moc se mi nechtělo. Pozvánku jsem však přijala a vůbec jsem nelitovala.

U autobusové zastávky nad stanicí metra Opatov linky C se nás sešlo pět, chtivých popovídání si spojeného s procházkou podzimním parkem. Autobus nás asi po čtvrt hodince vyplivl v Průhonicích. A zámek je od zastávky co by kamenem dohodil.

Zámek spolu s Průhonickým parkem patří Botanickému ústavu AV ČR a je Národní kulturní památkou a součástí světového dědictví UNESCO. Krásně udržovaný zámek, ve kterém sídlí ústav, není veřejnosti přístupný. Máte však možnost sjednat si v něm třeba svatební obřad. Naproti tomu parkem, založeným v roce 1885 a rozkládajícím se na ohromné ploše 250 ha, se za mírný poplatek můžete procházet třeba celý den. Kdybych byla "Průhoničanka", určitě bych si koupila vstupenku permanentní a také bych se tam permanentně procházela nebo vysedávala na lavičkách a kochala se krásnými stromy a květinami. Nejproslulejší je samozřejmě sbírka asi osmi tisíc kusů rododendronů ve všech možných druzích a barvách. Ty sice v říjnu spí, leč již založená poupata dávají tušit bohatství jarních květů.

Naše pětka seniorek z i60 se vydala na prohlídku parku ihned poté, co si pohladila místního mourka. Z jezírka, resp. Podzámeckého rybníka se hned začaly sjíždět kačky, čekající chutnou krmi, na kterou jsou asi od návštěvníků zvyklé, musely však vzít zavděk jen jednou vhodnou svačinou. Návštěvníků v parku k jejich škodě mnoho nebylo, protože i přes pozdní říjen bylo co obdivovat. Rozlehlým parkem se vine potok Botič a meandrují menší potůčky Dobřejovický a Zdiměřický. Vzpomínaly jsme na fotografy, kteří rádi fotí tekoucí vodu. Tady by se totiž vyřádili u několika splavů i vodopádku. Některé stromy jsou již holé, některé však dosud září podzimní žlutí i červenohnědou barvou. Sem tam ještě jsou vidět květiny, které se jen nerady smiřují s nadcházející zimou a svými barvami a vůněmi lákají hmyz k poslední letošní hostině. Loudaly jsme se parkem, klábosily a užívaly si paprsků zubatého sluníčka. Vycházku jsme korunovaly posezením v zámecké kavárně.

Pojďte se s námi projít parkem prostřednictvím mého fotoaparátu.

výlet
Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
V Průhonicích jsem byla v létě /dávno tomu/, na svatbě kolegyně. Byla nádherná na nádvoří zámku. Podzimní procházka byla též pěkná a o to víc příjemná, že byla s přáteli. Alenko, hezky jsi to nafotila a my jsme se k tomu podzimu, jako seniorky, náramně hodily. Díky za foto.
Věra Ježková
Ali, paráda. Moc hezký text, krásné fotky. Ten kočičák se ti povedl. Samotné zrcadlení je úžasný nápad. Pro mne překvapivě hezky vyšla i fotka z metra. Díky.
Dana Kolářová
Bylo nás pět, patřil nám svět, v podzimní čas byl park jen náš, ticho a klid i slunce svit, příjemně překvapil průhonický park. Alenko, bezva fotky, děkuji.
Naděžda Špásová
Álo, máš to jako vždy moc hezké. Průhonice neznám, zatím jsme se tam nikdy nedostali, takže nevím ani o kvetoucích rododendronech. Ale procházka to byla podle fotek moc pěkná a to je hlavní.
Jitka Hašková
Průhonický park u zámku je moje dlouholetá láska. V posledních letech jsem se také zamilovala do Dendrologické zahrady v Průhonicích na opačné straně dálnice. je to tam bohužel daleko od autobusu, ale stojí to zato. Mohli bychom se domluvit a dát si společný výlet také tam. Asi až na jaře, teď už je počasí dost nejisté.
Blanka Macháčková
Díky fotografiím jsem měla z tepla domova hezkou procházku.
Zuzana Pivcová
Znám průhonický park jako většina ostatních pouze v jarním hávu, ale takto je také velmi působivý. Stačí se dívat, cítit, vnímat, naslouchat řeči přírody. A to Ty umíš.
Dana Tomanová
Hezký článek a moc pěkné fotografie, paní Tollarová, procházky zdejším parkem mají magické kouzlo, vždy mi tam bylo moc dobře :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.