Hrátky s češtinou: Připojování slabik
Foto: autorka

Hrátky s češtinou: Připojování slabik

11. 8. 2017

Dobrý den,

k těmto hrátkám mě inspirovala paní Helenka svým Klíčem. Zůstala jsem ale na úrovni slabik. Zadání zní: tvořme slova tak, že k prvnímu jednoslabičnému slovu budeme postupně připojovat slabiky, aby vznikala slova nová. Můžeme libovolně kombinovat slovní druhy, avšak měli bychom důsledně dodržovat slabiky: tedy ne např. VÝR – VÝRAZ. Můžeme zaměňovat krátké a dlouhé samohlásky. Zde je několik mých nápadů:

 

BOD - BODLÁK

KOST - KOSTKA

KŮL - KŮLNA

MOR - MORČE

PAS - PASTA

PAST - PASTVA

PÓL - POLKA

ROV - ROVNOST

DO - DOVOZ - DOVOZCE

KOS - KOSTEL - KOSTELNÍK

LEV - LEVNĚ - LEVNĚJI

MOC - MOCNÍ - MOCNINA

PLAV - PLAVKY - PLAVKYNĚ

PO - POHOV - POHOVKA

PŘE - PŘEDE - PŘEDEHRA

PŘI - PŘÍBOR - PŘÍBORNÍK

ZAS - ZASTAV - ZASTÁVKA

 

 

 

 

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Halátová
Napadá mne jen "had - hadice".
Jana Kovářová
Helenko, moje nemoc, nečtu pořádně zadání:(! Stalo se.....
Věra Ježková
Hezký den všem a děkuji za spoustu nápadů. Ta první slabika má být slovo mající význam, slovní druh libovolný. A k němu připojovat slabiky. Asi jsem se nevyjádřila přesně. Paní Zuzana, Marcela a Helenka mají za jedna. Hlavně, že jsme se pobavily.
Helenka Vambleki
Jano, co znamenají slova kla, mlí, klí, plo, stro, klo, slu, plu????????
Jana Kovářová
Taky jsem něco málo "vypotila: clo-clona, ble-blecha, bum-bumbat, kla-kláda, mlí-mlíčí, klí-klíček, sta-starý, mla-mladý, hlo-hlodat, mlu-mluvit, klá-klání, plo-plodit, stro-strojit, pro-prosit, sto-stopa, klo-klopit, slu-sluha, plu-pluhy
Helenka Vambleki
a ten mečík bych mohla teda takhle: mečí-mečíky
Helenka Vambleki
Ano, Zuzko, použila jsem několikrát "nepovolené :-) takže přidám: po-pole-polesí, pro-prodej-prodejna, máš-maštal, pod-podběl, za-zábal, ví-více, dá-dáma, my-mýdlo, jí-jídlo, po-porod-porodník, ob-obchod-obchodní-obchodnice
Zuzana Pivcová
Já jsem tomu ale rozuměla tak, že paní Věra chce ponechat první slabiku a přidat další, tedy ne třeba meč-mečík (to by bylo me-čík), ale naopak ano soud-soudce. Nebo jsem to pochopila nesprávně?
Helenka Vambleki
kos-kosti-kostival, pole-poleva-polévaný, hora-horal-horalka, pas-past-pastýř, meč-mečík, díl-dílna, růže-Růžena, ku-kur-kurník, po-poví-povídka, šum-šumař, au-auto-autobus, v-vrch-vrchní, med-medvěd, volno-volnoběh, stud-studna, seno-senoseč, rak-rakve, pes-pestík, pro-propad-propadli-propadliště, soud-soudce, žal-žalmy
Anna Potůčková
Přidám také něco: suk - sukně, rub - rubín, led - ledek, vor - vorař, zob - zobák, sen - seník, sek- sekáč - sekáček, bar - barel, klep - klepeto, koš - koště, řez - řezák, sok - sokol - sokolník, sed - sedlo, bol - bolák, jed - jedlík, kec - kecal, rod - rodin, hod - hodina, kos - kostel, rám - rámek, zem - zemák, prst - prsten, ples - pleso, let - letní - letnička, a určitě by se našlo spousta dalších slov.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...