Hrátky s češtinou: před - za
Foto: autorka

Hrátky s češtinou: před - za

8. 8. 2017

Napadla mne zas taková krávovina, mne totiž nikdy nenapadá nic rozumného :-)

Jeli jsme s malým na cyklovýlet. Dědeček jako předvoj, malý uprostřed a já...jako závoj?

Uvažovala jsem, že když je něco před - předložka, předvoj, předek, přední – znamená to, že je to asi vepředu.

Když je něco vzadu či pozadu, je to za - zadní, zadnice, zádveří, zaostalý, zapomenutý.

Za těchto podmínek jsou smysluplné dvojice: předklon-záklon, přednožit-zanožit...

 

A pak už jen nesmysluplné dvojice, takže si hraju a hrajte si s námi:

 

 

Předvoj-závoj

Předpona-zápona

Představitel-zastavitel

Přednosta-zanosta

Předurčený-zaurčený

Zamítnuto-předmítnuto

Zapadákov-předpadákov

Zamordovat-předmordovat

Zákon-předkon

Zámek-předmek

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Čípová
Pane Libore, přeji zlepšení zdravotního stavu a je moc prima, že jste tu. Předpečený - zapečený, předložka - záložka, předpraný - zapraný., předplacený - zaplacený.
Libor Farský
Předák - zadák (důležité na vojně). Předáci, zadáci - podle větší obliby partií ženského těla.
Helenka Vambleki
zárubeň-předrubeň, předjaří-zájaří, záhumenek-předhumenek, zásady- předsedy, závada-předvada, předhrada-zahrada, zahrádkář-předhrátkář, záliba-předliba, záře-předře, předmluva-zamluva
Alena Tollarová
Teda to je hustý. Představuju si děj předmordování asi tak jako předžvejkání. Nebo zažvejkání. Sakra nějak se nemůžu vyžvejknout.
Helenka Vambleki
Kočka přede-kočka zade, závit-předvit, zatmění-předtmění, závislák-předvislák, zásoba-předsoba, zánět-přednět, předseda-záseda...
Jana Šenbergerová
Někdy vznikají zajímavé dvojice: předprodat - zaprodat, předrážka - zarážka, předbíhat - zabíhat, předpírat - zapírat, předsudek - posudek, předstihnout - zastihnout, předvádět - zavádět, představit - zastavit. Čeština je moc hezký jazyk. Takový hravý jako ti, kteří ho používají k dorozumívání, ale často i k nedorozumění. :-)
Marcela Pivcová
Tentokrát mne napadlo to, co skutečně existuje, a to jsou názvy obcí: Předmostí a Zámostí. Přidám Vám, Helenko, ale ještě jeden snad fór. Když naše babička pletla rozepínací svetr, upletla nejprve zadní díl a pak, jak říkala, vytvářela dvě přednice. Pletla nejprve záda a nebo snad zadnici?
Zuzana Pivcová
Mě napadla akorát Předkožka a zákožka. :-)
Jiří Libánský
Představa - zástava, předmluva - zamluva , zamluvit - předmluvit. Předehra - zadehra? Přednícení - zanícení?
Věra Ježková
Hraju – a ráda: předzvěst – zazvěst; předsíň – zasíň; předtucha – zatucha; předehra – zadehra; předvčírem – zavčírem; zamčený – předmčený; zátiší – předtiší; zaskvět (se) – předskvět; závitek – předvitek; zakouřit - předkouřit.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...