Vysvědčení - přiměřeně, přiměřeně…
ilustrační foto: pixabay.com

Vysvědčení - přiměřeně, přiměřeně…

22. 6. 2017

Proč mají být rodiče přiměřeně ambiciózní, proč se mají přiměřeně zlobit a proč se mají přiměřeně radovat?

Už v pohádce Byl jednou jeden král, jsou hmotnostní a objemové jednotky vyjádřeny slovem p ř i m ě ř e n ě. Je to totiž jedno z nejdůležitějších slov našeho slovníku jazyka českého.

Současné odborné diskuse o výchově dětí jsou sice odborné, ale zatím časem neprověřené. Proč by se rodič nemohl přiměřeně zlobit, když jeho dítě přinese špatnou známku? Proč by se rodič měl nepřiměřeně radovat, když je to naopak? Proč si někdo myslí, že přiměřená kritika způsobí katastrofu a nepřiměřená tolerance ne?

V souvislosti s vysvědčením se na stránkách sociálních sítí objevují příspěvky, které si vysvětluji tak, že nevadí, co děláš a jakou odvádíš práci, hlavně, že jsi zdravý. Nemá to být spíše tak, že když jsi zdravý, dělej to nejlépe, jak umíš? A když ti to nejde, tak zkus přidat. Samozřejmě přiměřeně. Mohlo by se totiž stát, že se z lajdáka stane premiant a to by „nám“ rozbouralo teorii nepřiměřené kritiky.

Z češtiny jsem mívala trojku. Z tělocviku vždy jedničku! A kde jsem teď. Píšu slohy, které mi občas chválíte, a líně sleduji sportovní přenosy, kde jediným mým pohybem je cesta k lednici a zpět. Ach, kde jsou ty mé nepřiměřené vlastní ambice?

Moje chytrá matka to věděla. Přiměřeně chválila, přiměřeně kárala. Ona byla pedagožkou časem prověřenou. Kéž by ti, maminko, bylo možné zpětně vyjádřit dík.

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Vždycky mi byly děti s průměrným prospěchem a spoustou zájmů milejší, než nadrcení jedničkáři, dokonce s knutou nad hlavou a s úzce sledovaným záměrem čeho v životě dosáhnout. V dospělosti se to pak nějak vyrovnalo, někdy ovšem ne. Z pohádky to "přiměřeně" jsme hodně používali.. Říkali jsme tomu "ušulum"- zase z nějakého vtipu. Už nevím proč.
Jana Šenbergerová
Moc pěkná a přiměřená úvaha. :-)
Marie Ženatová
Mám známého, který často i propadal ve škole - ovšem po roce 1989 se z něj stal velmi, velmi úspěšný podnikatel...
Zuzana Pivcová
Hezká úvaha, Blanko, moje sestra měla v 1. třídě dvojku ze zpěvu, pak v rámci učitelství vystudovala hudební výchovu, kromě klavíru hraje i na varhany a dodnes učí kroužek hry na kytaru a písní k táboráku. Já jsem se učila stále dobře a dnes toho mnoho neumím. Kluci u nás na SVVŠ sotva průměr, ale vzalo je to později a byli z nich inženýři. Naše maminka málem plakala, když jsem dostala dvojku. Bylo to velmi zavazující. To není dobře.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 48. týden

V čase adventním a vánočním často televizní stanice nabízí divákům známé filmy a pohádky. Tento týden si budete moci v kvízu vyzkoušet, jak dobře je znáte.