Hrátky s češtinou
Ilustrační foto: archiv autorky

Hrátky s češtinou

25. 1. 2017

Když jedeme autem delší trasu, tak nemluvím, aby se Jiřík mohl soustředit na řízení. Zato si v hlavě hraji svoje hrátky s češtinou.

Například vymýšlím podle abecedy města…a vždy si říkám, že by mohly být nejméně tři. Tak mi třeba poradíte u písmenka E. Nechci to nikde hledat na netu. Ani v autě, ani teď, samozřejmě.

 

A – Aš, Adamov, Albrechtice

B – Brno, Bohumín, Beroun

C – Cvikov, …???

Č – Česká Lípa, Český Krumlov, Čáslav

D – Děčín, Děpoltice, Duchcov

E – Ejpovice

F – Frymburk, Frýdlant, Fulnek

G – Golčův Jeníkov, Grabštejn, Gottvaldov (dnes už Zlín..)

H – Hodonín, Hradec Králové, Hukvaldy

Ch – Choceň, Chrudim, Chotíkov

I – Ivančice, Il‘ava /pomohu si slovenským městem/, Insbruck (zase cizina)

J – Jilemnice, Jablonec n. N., Jaroměř

K – už Vám nechám, abyste si sami zapřemýšleli…

Z - Znojmo, Zlín, Zruč nad Sázavou

Ž - Žatec, ...

Toto je ta jednodušší verze, horší je potom hledat v hlavě názvy řek nebo hradů a zámků. Ale každý si můžete dát sám svůj cíl procvičování mozku :-)-

Někdy na Jiříka vybafnu, aniž by věděl, co se mi odehrává v hlavě…řekni mi město od písneme CH…a on neví, která bije :-). Takto mi uteče cesta, a když vydržím do písmene R a neusnu, tak to možná někdy i dokončím.

Hrady a zámky

A – Andělská Hora

B – Bítov, Bouzov, Boskovice

C – díra v hlavě

D – Dačice, Děčín

E – netuším právě v tuto chvíli…

 

Přeji všem krásný den u Hrátek s češtinou.

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Vambleki
Při hře Město jméno...se nám pořád opakovala stejná názvosloví - já jsem hru vylepšila, hrajeme ji s kostkou - a to zvolené písmeno musí být ve slově na místě, které ukáže vhozená kostka - je to ještě zajímavější :-)
Libor Farský
Jen co připojím závity na energetický zdroj
Lenka Hudečková
Všem ještě jednou děkuji za reakce...
Lenka Hudečková
Soni, také si hraji s názvy obcí - potkáváme Bochov, Budov, a pak už jedu na vše, co končí ov - Hokov, Heřmanov, Řevničov, atd,..prostě je mnoho verzí, se kterými si lze procvičovat mozek :-)
Soňa Prachfeldová
Leni to je výborné procvičování mozku, když jedu a vidím nějaký originální název obce, vždy si vzpomenu na Alenu T. a jelikož řídím, nemohu zapsat a pak zapomenu. Hrátky jsou dobré a díky vám všem, kdož jste tak trpěliví, obdivuji
Jarmila Komberec Jakubcová
Hrátky s češtinou se mi moc líbí, obohacují náš portál - dík a dávám 5 hv.
Lenka Hudečková
Naďo, i já bych to vymyslela až dolů, ale nechtěla jsem zahltit web.... Evaň ale neznám, a to jsme i my byli v Panenském Týnci....je u nás mraky měst a obcí....ta hra se mi líbí...
Naděžda Špásová
S tou Evaní mě předběhla Hela V., ale to určitě nevadí, viď.
Naděžda Špásová
Leni, Evaň, je to taková díra po granátě, někde na Lounsku. Jeli jsme přes ní do Panenského Týnce. Pak třeba Záhrobí, to jsou JČ, Žlutice určitě znáš, Zubrnice, zámek Chlumec nad Cidlinou, je to sice ch, ale c tam taky je. Byla bych tu asi hodně dlouho, tak aspoň něco. Je to ale sranda.
Lenka Hudečková
Děkuji všem :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...