Dubnová
FOTO: archiv autorky

Dubnová

27. 4. 2016

Když je ještě ten duben, tak si dáme dubnovou. Byla napsána před necelými padesáti lety mladou naivní holkou, která věřila, že stačí přeskočit v dubnu louži a život bude báječný. Mnozí jistě vzpomenou na pravidelná, odpolední rozhlasová Mikrofóra a jednou týdně Mikropoetická fóra. A tam se tahle básnička uchytila jako úspěšná a já, jako autorka, jsem byla tenkrát prvně pozvána do rozhlasového vysílání, abych radila mladým autorům. Byl to nervák a pěkně jsem blekotala. Takže stará dubnová:

 

Přeskoč přes louži

a nech za sebou

březnově blátivý sníh

Přeskoč přes louži

snad poznáš divokost

bláznivých přeháněk

co duben ukryl v nich

 

Jak holka ztřeštěná

když chvíli brečí

pak rozhazuje smích

Jak holka ztřeštěná

když bázlivě tají

svůj první dívčí hřích

 

Přeskoč přes louži

a na hlíně uvidíš

ještě ospalý petrklíč

Tak přeskoč tu louži

ať vítr předhoníš

A neboj se

poper se s ním...

 

Jen tu kytku neponič

 

Moje poezie
Hodnocení:
(4.4 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Drahomíra Stínilová
Děkuju pánům za milá slova a vím, že opožděnost mužů v duševním vývoji není na škodu, protože co se týče průkopníků v malířství, literárních žánrech a v dalších druzích umění byli vesměs oni, kdo vynikli. A to říká žena dost feministicky zaměřená.
Libor Farský
Drahuško, je to obdivuhodné. Zahanbeně si uvědomuji, jak jsem byl opožděn ve vývoji, když jsem své první básničky začal psát až na vysoké škole. Hledat je nebudu, určitě to není nic, čím bych se mohl pochlubit. Nejen to, první dívčí hřích jsem vůbec nezažil, i v tom jsem byl oproti oproti ženám značně opožděn. *****
Karel Boháček
Krásné básně nestárnou...
Drahomíra Stínilová
Děkuju moc všem, s tím raděním to zase tenkrát nebylo nic moc, byla jsem ráda, a redaktoři asi taky, že ze mne vypáčili kdy píšu a proč to píšu. Při vystoupeních k veřejnosti trpím hroznou trémou. Mám raději slovo psané.
Lidmila Nejedlá
Drahuško, poznaly jsme se osobně a já Ti musím napsat, že jako Stínilová vrháš krásné stíny a nikdo Tvoji sympatii nezastíní. Hezká básnička.
Jana Šenbergerová
Stará, ale dobrá, stejně jako my. :-)
Hana Rypáčková
Ano, tehdy byly verše nedílnou součástí literatury. Zdá se, že teď má převahu próza. Hezké a výstižné.
Jitka Havlová
Je to moc pěkná báseň, ráda si přečtu vaše další.
Zuzana Pivcová
To je moc hezká a dokonce i myšlenkově zralá báseň. Ačkoliv jsem v mladičkém věku také napsala několik básniček, skončily v sešitě v šuplíku. Nikomu bych tehdy radit nemohla. Nedokázala jsem poradit ani sama sobě. :-)))
Jitka Chodorová
Stará dubnová je moc dobrá.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...