Zdraví národa prokázalo: Češi mají vážné kardiovaskulární potíže
Ilustrační foto: ingimage.com

Zdraví národa prokázalo: Češi mají vážné kardiovaskulární potíže

8. 4. 2016

Špatná životospráva, téměř nulová prevence a podceňování prvních příznaků – to jsou hlavní důvody častých závažných onemocnění srdce a oběhové soustavy u Čechů. To, jak špatně na tom Češi jsou, potvrdily také výsledky bezplatného plošného screeningu, který realizovala společnost synlab czech v rámci svého preventivního programu Zdraví národa. Problémy s cholesterolem má téměř polovina populace, více než desetina se potýká také s problémy s triacylglyceroly.

V rámci bezplatného vyšetření zaměřeného na kardiovaskulární nemoci bylo v odběrových pracovištích společnosti synlab vyšetřeno téměř 2 300 pacientů. Byl přitom sledován celkový cholesterol, triacylglyceroly, HDL cholesterol a LDL cholesterol. Tedy základní látky, které kardiovaskulární onemocnění organismu výrazně ovlivňují.

„V souhrnu lze říci, že téměř polovina vyšetřených mužů a žen má zvýšený celkový cholesterol a LDL cholesterol, nebo snížený HDL cholesterol. Triacylglyceroly jsou zvýšené jen v 11,7 %,“ říká MUDr. Ladislav Krajči, lékař společnosti synlab. Jak dodává, v ČR ročně umírá až 60 % osob na komplikace aterosklerózy, především na infarkt myokardu a cévní mozkové příhody. Průměrný věk dožití u mužů a žen v ČR je v průměru o 10 let kratší než v Japonsku nebo ve Švédsku.

„Téměř polovina vyšetřených mužů a žen mělo významnou poruchu lipidového spektra. Toto zachycené zvýšené kardiologické riziko v budoucnosti může těmto osobám nepochybně zhoršit kvalitu života nebo život těmto osobám významně zkrátit,“ upozorňuje MUDr. Krajči.  

Jaké byly výsledky vyšetření detailně?  

Celkový cholesterol byl zvýšený u 52 % žen a u 41 % mužů. Triacylglyceroly byly zvýšené u 16 % žen a méně než u 0,5 % mužů, byť s jednou extrémní hodnotou. HDL cholesterol mělo snížený 16 % žen a 11 % mužů, naopak zvýšený byl u 38 % žen a u 11 % mužů, u žen i nad 3 mmol/l, což je dnes posuzováno též jako aterotrombotický rizikový faktor. LDL cholesterol byl zvýšený u 52 % žen a 53 % mužů.

Jaká opatření přijmout, abychom se vyhnuli nemocem srdce a cév?  

1. Aktivní fyzický pohyb minimálně 30 minut denně či alespoň 150 minut týdně.

2. Při nově diagnostikovaném diabetes mellitus 2. typu a souběžně léčené hypertenzi a současném BMI > 25 kg/m2 je doporučena redukce hmotnosti pacienta o 5 %.

3. Úprava spotřeby alkoholu s maximem 2 dcl vína či 0,5 l piva denně.

4. Snížení spotřeby volných cukrů ve stravě.

5. Zvýšení podílu vlákniny ve stravě.

6. Snížení celkového příjmu tuků a nahrazení nasycených tuků tuky nenasycenými.

7. Odvykání až zákaz kouření.

8. Každodenní spotřeba zeleniny a ovoce.  
 

Zdravá strava zdraví životní styl
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Vzhledem k tomu, že jsem respektovala všechna uvedená opatření, a přesto jsem zažila infarkt, musím souhlasit s panem Boháčkem, protože jsem skutečně žila léta ve stresu. Teď zdaleka nedodržuji všechna opatření a hodnoty nebezpečných látek v krvi mám ve správných mezích. Náš "zvýšený"cholesterol fantasticky zvyšuje zisky výrobců léků, které ho mají držet na uzdě. O jejich škodlivých účincích už se tolik nemluví.
Karel Boháček
Jo když jdete k doktorovi s tímto problémem ,tak Vám řekne - zhubněte. No jinak nic. Tloušťka ,tuky dle nových výzkumů nejsou rozhodující. Ona i ta lékařská péče u nás a v cizině je dost rozdílná. Ono se dostat na CT, ECHO či angioskener je umění a dá to dost práce a všimného. Na vině je jen a jen stress. To je zabiják č.1. Choresterol taky dle výzkumů nehraje velkou roli. Dalším zabijákem je užívání brufenů a léků ne bolesti - příčina náhlých úmrtí.
Anna Čípová
Zásady jsou jasné, horší je jejich dodržování. V článku chybí zmínka o nutnosti preventivních prohlídek. Ale nic nejde nařizovat, záleží na každém z nás, jaký životní styl preferujeme.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

21%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%