Zemřel Samuel Willenberg, poslední pamětník z Treblinky
FOTO: Adrian Grycuk pro Commons.wikimedia.org

Zemřel Samuel Willenberg, poslední pamětník z Treblinky

23. 2. 2016

Ve věku 93 let zemřel v Izraeli poslední přeživší pamětník vyhlazovacího tábota Treblinka, p.Samuel Willenberg. Byl jedním ze 67 lidí, jimž se podařilo uniknout z tábora na východě Polska, kde v plynových komorách zahynulo více jak 870 tisíc lidí,

Do Treblinky se dostal z Polska se 6 tisíci Židy jako19 letý mladík v r. 1942. Byl zařazen do pracovní čety, která třídila věci po zavražděných. Po vzpouře v táboře v r. 1943 se mu podařilo uprchnout. Nacisté s blížící se východní frontou postupně Treblinku likvidovali, prostor zaorali a bodovy pálili.

Po válce se Samuel Willenberg odstěhoval do Izraele. Jeho životní zhodnocení v několika větách vypovídá vše:

"Žiji dva životy.Jeden tady a teď, a ten druhý je ten, co se odhrál tam. Nikdy se toho nezbavím, stále to mám v hlavě, je to stále se mnou. Nacistické vraždění nesmí být zapomenuto".

Dnes do stanice Treblinka jedou jen nákladní vlaky.Symbolický památník v místech bývalého vyhlazovacíhio tábora obsahuje na 17 000 kamenů různé velikosti (podle počtu zahynulých) z vesnic a měst, odkud byli Židé deportováni.

 

Zdroj: Institute of Post Soviet Studies,Florida.

 

 

 

2. světová válka nacismus Židé
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladka Steinová
Děkuji Vám všem, obzvláště Vandě za uznání,je to pro mě velká čest.
VANDA Blaškovič
Vladko, toto je strašně smutné a náročné téma. Vidíš i z ohlasů, že se mu lidé vyhýbají. Ale zapomenout se opravdu nesmí! Žiji také dva životy. Naštěstí se doba změnila a oba životy jsou šťastné, i když tak rozdílné! Ale jedno mají společné, lásku. Děkuji Ti, Vladko, za zajímavou informaci. Ty nikdy nemáš informace povrchní. Jsou vždy k zamyšlení a proto jsou i relativně těžké. Patří k zlatému fondu i60. Stejně tak jako Tvoje básně. Děkuji.
Drahomíra Stínilová
Moc hezký článek, na takové věci by se nemělo zapomínat.
Zdenka Jírová
Do takových míst ba se měly pořádat školní výlety s pochopitelně s patřičnou předvýletovou přípravou. Děti jsou zvídavé, když se jim učení zajímavě předem osvětlí. Mimořádně jsem se asi před měsícem dívala na americký film podle skutečné události. Ve filmu přišla nová , mladá učitelka učit zanedbanou třídu, od které si ani řiditel nic nesliboval. Po prvních neúspěších žáky získala tím, že jim nechala přečíst knihu Deník Anny Frankové a pak si o holokaustu a o Hitlerově době povídali ,šli na výstavu o tomto období a dokonce vypátrali osobu. která se v knize vyskytovala. Složili se jí na cestu z Evropy do Ameriky a udělali s ní besedu.Mělo to ohromný úspěch.
Jarmila Komberec Jakubcová
Vladko dík za připomenutí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.