Unikátní archeopark u Věstonic bude otevřen koncem května
VIZUALIZACE: architektonická kancelář Radko Květ

Unikátní archeopark u Věstonic bude otevřen koncem května

14. 1. 2016

K novým atrakcím jižní Moravy bude patřit od letoška archeopark mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem na Břeclavsku, který představí dobu lovců mamutů. Stavba za více než 100 milionů korun, která je financována také z fondů Evropské unie, bude otevřena na konci května.

Konečné otevření archeoparku se zpozdí zhruba o půl roku, projekt se připravoval déle než deset let. Podle ředitele mikulovského regionálního muzea Petra Kubína  je stavba nového muzea naprosto výjimečná záležitost. Lokalita, kde muzeum vznikne, je unikátní ve světovém měřítku. "Je tu nejstarší doklad pálení hlíny na světě, nejstarší doklady výroby textilu na světě," uvedl Kubín. Proto je podle něj výjimečné i architektonické pojetí stavby, kde se nyní připravuje montáž expozice.

Moderní budova bude umístěna zčásti pod zemí. Návštěvník by měl mít pocit, že se vstupem do ní vrací v čase až do doby, kdy na místě expozice stálo jedno ze sídlišť lovců mamutů. Uprostřed objektu bude odkryté archeologické naleziště s kostrami a artefakty. Komplex sídlišť z doby lovců mamutů poskytl za dlouhá desetiletí výzkumů velké množství kamenných a kostěných nástrojů, ale také kosterních ostatků předchůdců dnešního člověka.

Prezentována bude historie výzkumů v podobě dobových fotografií a dokumentů, ale především samotný materiální a duchovní svět tehdejších lidí. Pozornost bude zaměřena na lov, každodenní život na sídlišti, na umění a rituály. Projekt podle Kubína počítá s dalším rozvojem do budoucna, především díky vytvoření naučné stezky popisující klíčová naleziště přímo v terénu. Na místě budou originály i kopie nálezů.

Dolní Věstonice patří mezi světově známé oblasti, které obývali lovci mamutů. Před 30 tisíci lety byla tato lokalita osídlena tak hustě, že jí vědci přezdívají paleolitický New York. Nejvýznamnějším nálezem je Věstonická venuše, umístěná ve sbírkách Moravského zemského muzea v Brně.

Nová budova překryje jedno ze sídlišť ze starší doby kamenné, které je zachováno v podobě, v jaké jej nalezli archeologové. Expozici budou tvořit i dioramata přibližující život lovců. Tvůrci expozice předpokládají, že by archeopark mohlo ročně navštívit až 40 tisíc lidí.

archeologie muzeum pravěk
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Děkuji za zajímavé informace.
Květoslava HOUDKOVÁ
Vykopávky nejsou "moje parketa" - budu informovat vnoučata - jsou vedoucími oddílů Skautů - téma pro výlet.
Hana Rypáčková
Ráda se tam podívám, brigádničila jsem na vykopávkách...Ach to vzpomínání...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA