Foto

Rudolf II. učinil Prahu
evropskou metropolí

22. 9. 2015

Před 440 lety, 22. září 1575, byl českým králem korunován Rudolf II. Habsburský. Patřil mezi nejvzdělanější panovníky své doby a navzdory přísné katolické výchově podporoval umění a vědy, které by jinde pronásledovala inkvizice.

Vídeňský rodák a syn císaře Maxmiliána II., jenž vyrůstal na dvoře svého strýce a španělského krále Filipa II., vtiskl Praze i své době neopakovatelný ráz. Česká metropole se za jeho panování stala centrem evropské politiky a umění.

Rudolf II. dával prostor k práci i všelijakým obskurním postavám, a tak pod jeho ochranou v Praze působili vedle vědců jako byli astronomové Tycho de Brahe a Johannes Kepler nebo lékař Jan Jessenius i šarlatáni. K nejznámějším patřil magistr Edward Kelley, který ovšem později upadl v panovníkovi nemilost a skončil ve vězení. Přízni císaře - alespoň dočasné - se ale těšili i další alchymisté, kteří hledali kámen mudrců, elixír života nebo vyráběli zlato.

Císař Rudolf II. ovšem nebyl jen poněkud excentrickým podivínem. Vládl 36 let rozsáhlé a také zadlužené říši, potýkal se s osmanským nebezpečím i složitými poměry a vratkým mírem mezi katolíky a evangelíky. V roce 1609 dal svým majestátem Čechům náboženskou svobodu, která neměla v Evropě obdobu.

V dubnu 1611 byl donucen vzdát se českého trůnu. Koncem roku pak těžce onemocněl a 20. ledna 1612 na Pražském hradě zemřel a byl pohřben v chrámu sv. Víta.

historie Praha Pražský hrad
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Rudolf II. je ,myslím, u nás ještě dostatečně nedoceněný. Většinou je ztotožňován s humornou postavou z filmu Císařův pekař. V poslední době jsem četla několik pojednání o jeho postavě i vládě a byla jsem dost překvapena, jak osvícený to byl panovník a jak významné bylo jméno Čechy v Evropě. Škoda, že nejsem "pražská" a nemohu si zaskočit na výstavy, ta zmiňovaná o době Rudolfa II. by mě určitě zajímala.
Zuzana Pivcová
Zpočátku byl pro mě Rudolf II. jen pojem z dějepisu, o to víc, že jsem žila na maloměstě a rudolfinskou dobu nijak v umění nezaznamenávala. Pak to byl pro mě ješitný stařec, nahrazený lidumilem Matějem ve filmu o Golemovi. Jeho velikost jsem měla možnost poznávat postupně až mnohem později. Jednou jsem také byla pozvaná na speciální přednášku, kde byl rozebírán i horoskop Rudolfa II. a prováděn grafologický rozbor. Dověděla jsem se, že už v mládí byl údajně zasvěcen a jeho zájem o "mezi nebem a zemí" nebyl náhodný. Ať tak či tak, poměrně nedávná výstava o Praze v době Rudolfa II. v Muzeu Hl.m.P. byla navýsost zajímavá.
Vladka Steinová
Rudol II-jeden z nejlepších habsburských panovníků.Vzdělaný a osvícený.Jeho Majestát, (Rudolfův Majestát) z 9.7.1609 znamenal v oblasti náboženství velký průlom, již proto, že zde písemně uzákonil Českou konfesi, ústně přislíbenou v r. 1575. S humorem tohoto panovníka zahrál Jan Werich ve 2.dílném filmu Císařův pekař a Pekařův císař. Lze se o něm dočíst v knize Josefa Janáčka Pád Rudolfa II, nebo v knize Jiřího Justa Rudolfův majestát.Obě knihy mohu jen doporučit.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA