Kuk do OSN v New Yorku

Kuk do OSN v New Yorku

19. 9. 2015

Vážení přátelé na i60, možná, že vás překvapím, ale dovolte, abych vás tentokrát z milované Vrbosky na ostrovu Hvar přenesla do USA, do země nekonečných možností, do New Yorku. Vede mne k tomu současný nápor uprchlíků a migrantů do Evropy a naše oprávněná obava z nich, z toho nekonečného množství. Je třeba stanovit pravidla pro celý svět.

Organizace spojených národů (OSN) nebyla založena proto, aby dovedla lidstvo do nebe, ale aby ho zachránila před peklem. Toliko citát generálního tajemníka OSN. Celý svět nyní netrpělivě čeká na projednávání a řešení palčivých otázek kolem uprchlické a migrantské krize ve Valném shromáždění, které bude zahájeno již 28.září v New Yorku (NYC).

Když jsem zde, při okružní jízdě lodí na East River, fotografovala kolem ubíhající mrakodrapy Manhattanu, ještě jsem netušila, že i já navštívím komplex OSN. Pojďme, prosím, vkročit dovnitř do budovy OSN a částečně pochopit základní systém tohoto kolosu. I já jsem nevěděla, do čeho jdu. Tak prosím, vstupte, máte přednost! Budete mile překvapeni. Ale promiňte, nebudu se tentokrát zabývat tím nejdůležitějším, to znamená, činností OSN. Musím začít od úplných základů. Jistě, že tento článek bude obsahovat i moje zážitky, moje pocity, moje znalosti, které jsem již měla a které jsem si stačila zapamatovat z měsíčního pobytu v NYC. Odborné zdroje uvádím v závěru.

Komplex budov OSN je tvořen hlavní výškovou budovu s třicetidevíti patry a sousedním rozsáhlým, relativně nízkým objektem s kopulí, kde je sál, v němž se každoročně koná zasedání Valného shromáždění. Termín letošního Valného shromáždění je, jak jsem již napsala, 28.září až 6.října. Čeká se, že zde vystoupí i papež. Vatikán se stal v roce 1964 trvalým pozorovatelem OSN, roku 2004 získal všechna členská práva s výjimkou práva volit.

Organizace spojených národů, (OSN, anglicky: United Nations, zkráceně UN) je mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou téměř všechny státy světa. Nyní má OSN 193 členských států.

Společným cílem OSN je ochrana míru a bezpečnosti, boj proti terorismu a rasismu, zlepšování podmínek pro život lidí na celém světě. Většina lidí si spojuje OSN s modrými přilbami – symbolem mírových misí ve světě.

Nemohu se vyhnout ještě trochu teorie. Od vzniku v roce 1945 je hlavním sídlem Organizace spojených národů New York, dále pak Ženeva a Vídeň. V budově OSN, na Manhattanu na nábřeží East River, sídlí většina nejdůležitějších orgánů organizace, které ustanovuje Charta: Valné shromáždění, Rada bezpečnosti, Ekonomická a sociální rada, Poručenská rada, Sekretariát OSN v čele s generálním tajemníkem. Pouze poslední ze šesti hlavních orgánů OSN, Mezinárodní soudní dvůr, sídlí v nizozemském Haagu.

Asi již tušíte, že budova OSN je přístupná i turistům. Není ale úplně jednoduché se do OSN dostat. Jsou tam fronty turistů a docela málo prohlídkových termínů. Doporučuji si udělat předem rezervaci návštěvy na určitý den, hodinu a vyhovující průvodcovský jazyk. Je symbolické, že se zde střídají průvodci, většinou studenti ze všech zemí OSN. Prohlídku absolvují oblečení ve svých národních krojích. Nás například provázela malinká Filipínka. I naši studenti a zájemci o profesionální kariéru v systému OSN mají možnost přihlásit se do náborového programu Young Professionals Programme.

Kontroly při vstupu do budovy OSN jsou stejné jako na letišti. Všechny batůžky musíte odložit, nezapomeňte se ještě rychle napít, neb prohlídka trvá skoro devadesát minut, podle zvoleného okruhu. Fotografování je dovoleno! Výborně! Za dvacet dolarů si prohlédneme přízemí a první patro OSN. Nejvíce na mne zapůsobily jednací sály Valného shromáždění a Rady bezpečnosti. Čekala jsem neosobní atmosféru obrovských prostor, ale to jsem se spletla! Interiéry působí příjemně. Byla zde úžasná akustika, která spolu s osvětlením a tlumenou, jemnou barevností umocňovala důstojnost těchto jednacích prostor.

Sál Valného shromáždění je v zeleno-zlatém provedení. Zasedá zde 193 států. Každá delegace má k dispozici 6 křesel. Všimla jsem si, že křesla jsou kožená, polohovací a různých paselových barev. Světle modré, béžové, zelené, růžové. Na galerii jsou místa pro média a veřejnost. Celkem má Valné shromáždění 1898 míst. Našla jsem si i místa vyhražená pro Česko a vyzkoušela si je. Jeden stát, jeden hlas. Ano, ve Valném shromáždění disponuje každý stát pouze jedním hlasem. Týká se to všech bez rozdílu. Čína má například více než miliardu obyvatel a ve Valném shromáždění jeden hlas. Palau má jen 17 tisíc obyvatel a stejně jako Čína jeden hlas.

Jednací sál Rady bezpečnosti, jeho uspořádání a výzdoba jsou darem Norska. Rada bezpečnosti (RB) má 15 členů. Z toho 5 stálých států s právem veta. Uvědomila jsem si, že je opravdu těžké dojít ke konsensu. Každý z těchto států může totiž požadovat cokoli jiného a prostě si může jako malé dítě "postavit hlavu". Je to smutné, pokud se jedná o Čínu, Rusko, USA, Francii a Velkou Británii.

V budově OSN pracuje na šest tisíc lidí. Ročně navštíví OSN v NYC více nežli milión turistů.

My jsme měli to štěstí, že jsme si našli na doporučení hotel ONE UN. Mrakodrap, který stojí přímo naproti OSN a je určen i pro ubytování mezinárodních delegací OSN. Stojí přesně proti mírové plastice revolveru se symbolicky zauzlovanou hlavní. Hotel je zachycený na druhé fotografii, focené z lodi, vpravo od budovy OSN.

Rohový apartmán, prosklený z obou stran, skoro až u nebe, měl opravdu fenomenální výhled na celý New York. Tento výhled budu mít navždy spojený s New Yorkem. Budovu OSN jsem měla před sebou, kdykoli jsem zasedla v hotelovém pokoji k počítači. Dívala jsem se na ni přes prosklené stěny. Za ní tekla East River, pod námi First avenue. Každý den a noc jsme obdivovali blikající mrakodrapy, ocelovou špičku Chrysler Buildingu...

Empire State Building se 381 metry měnil každý večer barvu svého osvětlení. Zdálo se mi, že i spát v tomto pokoji je škoda! Chodila jsem jako náměsíčná a pozorovala, jak pod námi pulsuje život jako v mraveništi. Autíčka, jako dětské hračky, uháněla po First avenue a mizela kdesi v tunelu. Lidé se měnili v malinkaté loutky, pohybující se mezi kulisami města, které opravdu nikdy nespí. Na střechách mrakodrapů vévodily terasy s restauracemi, bazény, lehátky, dětskými hřišti, skluzavkami. Když jsem si vzala dalekohled, a ten mám opravdu speciální, vojenský, viděla jsem detaily. Například, jaký nápoj nese číšník hostům na tácu, jak kostky ledu narážejí na stěny skleničky a bublinky přitom utíkají nahoru!  

Viděla jsem, jakou konvičkou a jaké květiny zalévá dáma na terase, jaký outfit si oblékla, že si přepnula knoflíčky na halence, ba dokonce jakou má barvu laku na nehtech. Postávala jsem fascinovaná u okna a dívala se dolů na to hemžení, na ten život z výšky, jako z letadla... Nemohla jsme se toho pohledu nabažit. A to létám  letadlem celkem dost často!

Normálně se tam dole pohybujete, jste toho hemžení součást, ale najednou jste nad tím vším, kdykoli se octnete zde v tomto pokoji. Není to jen okamžik vzletu a přistávání letadla, když vidíte detaily života pod sebou. Kéž by ten nadhled mohl zůstat nám všem a i delegátům shromáždění také později, když sjedeme výtahem dolu do přízemí, do normálního života. Až tam nahoře u nebe jsem si kromě jiného poprvé uvědomila, že svět se bez OSN nemůže obejít. Opravdu. Neříkám to proto, abych nějak oslavovala tuto organizaci. Předtím jsem OSN vnímala jako odtažitou megalomanskou instituci s padesáti tisíci zaměstnanci po celém světě. Nyní dostala pro mne tato organizace a zejména její úsilí a činy lidské rozměry. Věřím, že  shromáždění koncem září pomůže lidstvu ukázat cestu k normálnímu, lidskému životu pro všechny.

Kdyby nebylo OSN, tak například asi 900 milionů lidí by bylo dál negramotných a více než 100 milionů dětí by nikdy nemohlo chodit do školy. S pomocí rozvojových programů OSN má šanci i miliarda lidí, kteří dosud nemají přístup k nezávadné pitné vodě. Válečný konflikt na Balkáně by nejspíš stále pokračoval a ovlivnil by přímo i můj život.... Toto je opravdu jen kapka vody z aktivit OSN. Mírová činnost a boj s terorismem je hlavní poslání OSN. Nyní jde zejména o řešení otázky migrantů.

Tento článek je dosti dlouhý a celkem náročný. Byla bych ráda, kdyby i pro vás, moji přátelé, získala OSN trochu lidský rozměr. Za vším jsou totiž lidé a lidské osudy. Je povzbudivé, že otázky uprchlíků a migrantů budou již za několik dní jedním z hlavních tématů Valného shromáždění. Avšak po debatě s kamarádem nemohu nepřipojit možná kontroverzní myšlenku. Přes všechno, co tahle skvělá světová organizace pro svět udělala, se v poslední době zdá, že je svět jaksi čím dál horší a blíží se k propasti.

Kde se stala chyba? Jak zastavit zlo světa a nasměrovat jeho dobro správným směrem? Těmi ukazately jsme my, obyčejní lidé a my rozhodujeme sami za sebe i v rodině, jakým směrem se vydáme, aby těch karambolů kolem nás, potažmo ve světě, bylo co nejméně. Nemůžeme se překřikovat, proto jsme si zvolili naše představilele, kteří "za nás" mluví. Doufejme, že to co mluví, a to co budou mluvit, je vůle většiny, kterou chceme slyšet a realizovat.

 

P.S. Cílem OSN je ochrana míru a bezpečnosti a zlepšování podmínek pro život lidí na celém světě. Zatímco usnesení ostatních orgánů jsou ve vztahu k členským státům OSN pouze doporučující, rezoluce Rady bezpečností jsou závazné a Rada může jejich splnění vynucovat i silou. Rada bezpečnosti (RB) má 15 členů. Z toho 5 stálých: Čína, Francie, Ruská federace, Spojené státy americké a Velká Británie.

Rada bezpečnosti na rozdíl od Valného shromáždění nezasedá pravidelně. Její zasedání mohou být svolána kdykoliv i ve velmi krátké lhůtě. Zástupci členů RB jednotlivých zemí musí být stále přítomni v OSN, aby byli kdykoli k dispozici při výjimečných situacích. K přijetí rezoluce musí devět členů hlasovat „pro". Pokud však i jediný z pěti stálých členů hlasuje „proti", rezoluce schválena není. Tento princip je znám také jako „právo veta". Proto se jednání někdy velice protahují nebo jsou i neúspěšná. V dnešní době se těžko domluví zejména USA, Rusko a Čína.

Od 14. září do 3. října 2015 bude na Jungmannově náměstí v Praze k vidění výstava SILNÁ OSN, LEPŠÍ SVĚT k 70. výročí založení OSN. Pořádá ji Informační centrum OSN v Praze. Výstava se koná pod záštitou premiéra Bohuslava Sobotky a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Na otevřeném prostranství bude bez omezení přístupná všem obyvatelům a návštěvníkům hlavního města.

www.osn.cz


 

 

cestování New York OSN
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
VANDA Blaškovič
Evo, jsem moc ráda, že jsi se k článku o OSN vrátila. V dnešní době je opravdu nezbytné se touto otázkou migrace i terorismu zabývat. Děkuji všem za krásné komentáře. Opravdu, psaní jsem nevysypala jen tak z rukávu. Článek byl pro mne těžký, ale psala jsem ho srdcem. Snad jste to tak i vnímali a věřím, že vše dobře dopadne ku prospěchu lidstva. Děkuji.
Eva Mužíková
Přečetla jsem článek až do konce, shlédla video a prohlédla fotky. Co dodat. Já bych se do takovéhoto tématu nepustila - nemám na to. Cítím se doma mezi svými rýmovačkami, o všem a o ničem. Tebe Vando opravdu obdivuji, přestože někteří rádoby kritici poukazují na to, že informace máš "okopírované" z dostupných zdrojů. Většinu čtenářů jsi přesvědčila jako již po několikáté - že umíš!!!!
Jana Šenbergerová
Tak nevím ... http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/66461/skandal-v-osn-saudska-arabie-bude-vest-radu-pro-lidska-prava.html
VANDA Blaškovič
Dle sdělení redakce byla paní Hana Blochová normálně registrována 12.12.1014. Očekáváme od paní H.Š. omluvu za mystifikaci slušných lidí na portálu i60 a hlásání bludů.
Redakce i60
Žádáme, aby se komentáře k článku vedly slušnou formou bez urážení druhých osob! Je to poslední naše varování!
VANDA Blaškovič
Ohražuji se proti tvrzení "bláznivé " paní Šorejs. Vážená redakce, vy máte přehled, je profil paní Hanky Bloch falešný a účelově založený? Prosím, vyjádřete se. Je to až nestoudné, co si ta dáma dovoluje vůči slušným lidem.Vím, je nešťastná, ale to ji neomlouvá.
Vladka Steinová
Paní Šorejsová, kdo Vy, prosím, jste ?Vše víte, všude jste byla,všemu rozumíte?Proč napadáte Vandu Blaškovič? Jaké k tomu máte důvody? Již se dále nedá číst, co Vy píšete zde, pod článkem i na chatu. Když se někdo ozve, pak vracíte protiúdery a to neprávem.Domnívala jsem se, bláhově,že jsme na I60 "jedna rodina", ale velmi jsem se zmýlila. Nevidím sice žádnou nesourodost u Vandina článku, ale nejsme zde profesionální spisovatelé. Všichni se nějak snažíme a čerpáme ze sebe pro ostatní jen to nejlepší.
VANDA Blaškovič
Je mi opravdu líto, ale paní H.Š. žije v nějakém bludu. Prosím redakci o zveřejnění, zdali je jméno Hany Bloch falešné a kdy byla registrována. Podle pí. H.š.byla registrována včera. Je mi H.Š.skutečně jí líto...co ji tak irituje????že je tak nesnášenlivá? Děkuji.
Hana Šorejsová
No comment. Paní Jakubcová, nenapsala jsem jedinou urážku ani žádná invektiva. Zato falešné jméno její příbuzné ve zkratce pobouřilo pár lidí. A že je článek nesourodý , to snad není urážení. Prosím neoslovujte mne !
Jarmila Komberec Jakubcová
Určeno pro paní Hanu Šorejsovou - prosím zanechte invektiv a osobních urážek paní Vandy Blaškovič za její velmi pěkný článek..Nevím co vás k tomu vede, ale pokud jste jen trochu inteligentní žena (za kterou se vydáváte) tak se podle toho prosím chovejte.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA