Městečko na dlani: Vidnava a Vidnavské mokřiny
FOTO: autorka

Městečko na dlani: Vidnava a Vidnavské mokřiny

23. 7. 2020

Snad mi Jan Drda promine, že jsem si pro svůj neumělý článek tak trochu vypůjčila název jeho knížky. Ale když městečko, které vám chci přiblížit mi opravdu připomíná to drdovské.

Městečko, které dávno v historii hrálo významnou úlohu v životě našeho kraje. Městečko, které dnes je tak trochu ospalé, tak trochu zapomenuté, mlčící - stejně jako hřbitovní zvon.

Toulky po jesenických koutech nás tentokrát zavedly až na hranici s Polskem do nížiny kolem řeky Vidnávky, kde je schováno městečko Vidnava, jenž se rozprostírá na pravém břehu zmíněné řeky. Nížina bývá nazývána „Malá Haná“. Na jihu je město chráněno kopcovitým terénem Žulovska, na západě sousedí s obcí Velká Kraš a na severu a východě se krajina otevírá do polské roviny.

Město Vidnava leží v nadmořské výšce 239 m a v současné době zde žije asi 1300 obyvatel. Město vzniklo již na počátku druhé poloviny 13. století. Při příjezdu do Vidnavy nadchne poznání chtivé turisty náměstí, na němž stojí řada domů, jakož i v okolních ulicích, které jsou dnes kulkturními památkami. Patří mezi ně například římskokatolický farní kostel sv. Kateřiny, radnice a především lékárna „U Černého orla“, která je pro svou vyjímečnost hojně navštěvována turisty. Jsou zde zachovány secesní lékárenské nádoby, regály i skříně. Lékárna U Černého orla byla vůbec první lékárnou na Jesenicku, pak následovala lékárna v Bílé Vodě, v Mikulovicích a jako poslední byla zřízena lékárna v samotném Jeseníku. I v dnešní době slouží ta vidnavská veřejnosti, zatímco lékárna v Bílé Vodě zanikla již dávno tak lékárna U Anděla strážce v Mikulovicích byla zavřena teprve v minulém roce.
Dobu dávno minulou pamatuje a připomíná i štětovaný povrch vidnavského náměstí. Štětováné cesty se stavěly již ve středověku a mohly si je dovolit jen města bohatá a významná, mezi taková města kdysi patřila i Vidnava. V současnosti se však potýká s velkou nezaměstnaností a stěhováním převážně mladých lidí do jiných regionů.

Nechejme za sebou náměstí, kde kdysi drkotaly panské kočáry a nyní stejné dláždění šlapou nohy současníků a vydejme se po asfaltové cestě, která se po několika stech metrech mění v nezpevněnou cestu, k Vidnavským mokřinám. Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny je oblast o rozloze bezmála 32 ha na sever od Vidnavy směrem na polskou Łaku. Nehledejme zde turistické atrkace ani stánky s občerstvením. Lokalita nabízí klid a většinou i tichou samotu k přemýšlení. Oblast leží jen 1,5 km od města, nachází se tady mimořádná pestrost živočišných druhů a kromě bažinných olšin, vrbin, rákosin a ostřic jsou zde také vzácné druhy vodních rostlin. Součástí mokřadů jsou také rašelinové louky ležící mezi melioračním příkopem a řekou Vidnávkou po levé straně silnice ke státní hranici.

Vidnavské mokřiny jsou jedinečnou přírodní lokalitou, kde můžeme sledovat hojnost ptačích opeřenců, želvu bahenní a hlavně užívat si klidu. Do mokřin vedou cestičky, které mohou být často docela zrádné, najednou končí a zvídavý turista stojí po kotníky ve vodě a příroda kolem něj uzavírá svou náruč. Ne, to není strašení, to je má v lastní zkušenost. V tu chvíli jsem měla pocit, že cestu zpět nenajdu. Našla. Nemusíte se však vydat do srdce mokřin po sotva znatelných pěšinách, aby jste našli klid a ticho. Zůstaňte na cestě mířící do polské vesnice a společníky vám budou především ptáci, kteří jediní prolomí svým zpěvem poklidnou atmosféru tohoto místa, které určitě doporučujeme k návštěvě.

Vidnavské mokřiny patří k zajímavostem Vidnavy a jistě by si zasloužily trochu pozornosti a to formou použitelných laviček a odpadkových košů.

cestování Tip na výlet
Hodnocení:
(5 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Elí, krásný článek i fotky, konečně jsem viděli lékárnu i uvnitř :-), když to tenkrát nevyšlo.
Soňa Prachfeldová
Díky za pěkné přiblížení zajímavého městečka a hlavně přírody kolem. Co všechno jsme neviděli a nepoznali. Tuláci kdysi měli hezký život bez starostí i když chudobný.
Eva Mužíková
Do těch mokřin bych vstoupila jen s zdatným doprovodem. Nesnáším houpající se mokrou půdu pod nohama. Vždy si vzpomenu na bažiny v Králi Šumavy. Hezky jsi nám městečko přiblížila. Vnuk už po těch pěti letech bude asi statný mladý muž.
Naděžda Špásová
Eli, máš to krásně napsané a fotky jsou moc hezké. Tam to vůbec neznám. :-)
Anna Potůčková
Kraj neznám, městečko také ne, tak se pokochám alespon krásnými fotkami
Zuzana Pivcová
A zase musím napsat, že jsem tam nikdy nebyla, a navíc jsem před 5 lety nečetla ani Tvůj článek. Jak vidím, opět léto bez internetu. Tak to alespoň doháním na dálku dnes a děkuji za tu možnost.
Martina Růžičková
Zajímavý článek a hezké fotky. Vidnavu jsem před několika lety krátce navštívila. Prohlédli jsme si tenkrát jen náměstí a myslím, že jsme si tu dali zmrzlinu. Bylo horko, nikde nikdo...
Alena Vávrová
Článek čtu poprvé, moc pěkné a zajímavé info včetně fotek, a taky tento kout vůbec neznám, proto dík.
Jan Zelenka
Neznám ten kraj, ale prezentovala jste ho nám moc pěkně a přitažlivě.
Marie Seitlová
Dík za zajímavý článek, Vidnavu neznám, jen vím, že jsme se tam v dětství měli stěhovat. Maminka odmítla, prý to je konec světa a tak jsme zůstali v Loučné.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...