Bizarní způsob humoru Mr. Beana alias Rowana Atkinsona ostře kontrastuje s jeho osobním naturelem, který je spíše vážný a nemluvný. Přesto Atkinson bavil své okolí už od dětství, později kromě Beana například i sitkomem Černá zmije. Skeče toporného komika s netopýřím výrazem, jenž v úterý dovršil šedesátku, publikum na celém světě prostě miluje.
Mr. Bean, nemluvný nemotora se zeleným vozítkem, vykulenýma očima a vystrčeným jazykem strká tatarský biftek pod talířek, do kalhot houslisty či do kabelky distingované dámy. Takto a podobně baví diváky v komických skečích i filmech. Za asistence svého vypelichaného medvídka.
Neřízená střela a mistr mimiky
Pověstnou beanománii odstartoval první díl ze série příběhů o trampotách svobodného mládence v roce 1990. V celovečerním filmu z roku 1997 s názvem Mr. Bean: Největší filmová katastrofa se tradičně mlčenlivý chlapík rozhovořil nakřáplým barytonkem. Ten propůjčil i animované sérii příběhu z roku 2002.
Excentrický komediální výkon Atkinsona dominuje i špionážní komedii Johnny English z roku 2003, k níž v roce 2011 přibylo i pokračování. Dva ryze britské filmové žánry se tu spojily v jediný, originální celek s Atkinsonem v roli tajného agenta britské výzvědné služby.
Impulzem k napsání scénáře se stala série reklamních spotů, natočených v 90. letech pro kreditní karty Barclaydcard. V nich Atkinson vytvořil postavu agenta typu "neřízená střela", který se umí postavit ke všemu, ale vždycky jen a jen po svém.
„Osobně jsem docela jiný, než Mr. Bean. Jsem až děsivě normální,“ praví tento štíhlý rezervovaný Angličan. Přesto jej již od školy provázela pověst příležitostného třídního šaška. Mladík s vyvalenýma očima, odstátýma ušima a rachitickým hrudníkem, přezdívaný mimozemšťan, citoval nazpaměť scénky z Monty Pythonova létajícího cirkusu.
Láska k rychlým vozům
Zájem o moderní technologie přivedl Atkinsona – třetího syna farmáře v Consettu v severní Anglii – ke studiu elektrotechniky v Oxfordu. Tam ho poprvé vytáhli na jeviště: „Musel jsem během dvou dnů vymyslet pět minut něčeho: stoupl jsem si před zrcadlo, začal dělat obličeje – a z toho vznikla taková surreálná němá postava.“
V roce 1979 pronikl do televize jako herec a scenárista v seriálu BBC Nezprávy v devět. Seriál byl velmi úspěšný a díky němu obdržel Cenu britské akademie a stal se osobností BBC pro rok 1980.
Se spolužákem z Oxfordu Richardem Curtisem vymysleli situační tragédii Černá zmije, historický seriál založený na slovních hříčkách a břitkých výměnách názorů.
Mezi exkursy Atkinsona do klasických filmových rolí patřil part v bondovce Nikdy neříkej nikdy (1983) či potřeštěný kněz ve veleúspěšných Čtyřech svatbách a jednom pohřbu z roku 1994. Objevil se i ve veleúspěšném režijním debutu Richarda Curtise Láska nebeská (2003).
Televizní diváci i v Česku jej také znají z úspěšného seriálu Tenká modrá linie, který vznikl v letech 1995 a 1996.
Za své umění převzal vloni v listopadu od královny Alžběty II. Řád britského impéria. Pověstný filmový nemotora vlastní historické sídlo v hrabství Oxfordshire a dům v londýnské čtvrti Chelsea. V roce 1990 si vzal filmovou maskérku Sunetru Sastryovou, s níž má dvě děti, Lily a Benjamina.
Velkou radost mu přináší cenná sbírka elegantních aston martinů, bentleyů a lancií. Ke každému autu má údajně vztah "jako k dítěti". A úspěšně přežil i několik autonehod.