Jako královská dcera měla být výhodně politicky provdána, ona si ale raději zvolila cestu řeholnice a pomáhala chudým a nemocným ve špitále a útulku v Praze Na Františku, který založila. Anežka Přemyslovna, též jediná zakladatelka mužského řeholního řádu (rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou), byla před čtvrtstoletím za své činy 12. listopadu 1989 papežem Janem Pavlem II. svatořečena a stala se tak první českou světicí od roku 1720, kdy byl kanonizován Jan Nepomucký.
Svatořečení ve Svatopetrské katedrále v Římě se, ještě v době komunistického režimu v Československu, účastnilo téměř 10 000 poutníků z Československa a 8000 z Polska (za svatého byl týž den prohlášen i polský bratr Albert). Obřadu byl přítomen i kardinál František Tomášek a československá vládní delegace, vedená ministrem kultury Milanem Kymličkou.
Anežka Přemyslovna (Anežka Česká) se narodila asi 20. ledna 1211 jako nejmladší dcera krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé ženy Konstancie Uherské. V roce 1231 začala budovat na pozemcích u Vltavy, jež jí daroval její bratr Václav I., mužský klášter minoritů a ženský klášter klarisek. V roce 1234 složila řeholní sliby a jako první královská dcera vstoupila do řádu sv. Kláry. Několik měsíců poté se Anežka stala z rozhodnutí papeže abatyší kláštera Na Františku, jíž byla až do své smrti 2. března 1282.