Jeho nejznámější román Na cestě (On the Road) je považován za dílo, které proměnilo americkou i světovou literaturu i společnost. Autobiografický příběh mladých lidí nespoutaných penězi ani konvencemi, kteří se toulají po Americe a užívají si drogy, sex a jazz, protože jen tak jsou "v tom", se stal symbolem jedné generace a talismanem dalších generací toužících po svobodě a volnosti, jakousi "biblí" tuláků.
Americký spisovatel a básník Jack Kerouac, jeden z duchovních otců hnutí beat generation, předčasně zemřel přesně před 45 lety, 21. října 1969 ve věku 47 let. Skonal na následky nezřízeného života a těžkého alkoholismu, kvůli krvácení jícnových křečových žil.
Podle legendy Kerouac román Na cestě napsal během tří dubnových týdnů roku 1951 na roli dálnopisného papíru, jehož pětimetrové části slepoval, spontánně, za zvuků bopu. Legenda trochu přikrášluje skutečnost, i když svitek existuje. Pro knihu, kterou vydal až v roce 1957, sbíral Kerouac materiál už od roku 1947, také text několikrát přepsal. Aby román vůbec vyšel, udělal ještě řadu změn vydavatel, včetně zjemnění či vyhození některých pasáží. Cesta "na západ, kamkoli, všude" byla motivem i dalších jeho knih, žádná však už úspěch kultovního románu nepřekonala.
Rodák z Lowellu ve státě Massachusetts (narozen 12. března 1922) pobyl krátce na univerzitě, rozhodující bylo pro něj ale setkání s Nealem Cassadym v roce 1946, což navždy ovlivnilo jeho tvorbu. Známé jsou i některá jeho další díla, třeba Dharmoví tuláci, Podzemníci či Satori v Paříži.