Mělník patří až do neděle tradičnímu vinobraní. Víno i burčák představí padesát vinařů. Kulturní program se bude konat najednou na čtyřech scénách: hudební, country, dobové a dětské. Nebude chybět ani sobotní průvod s Karlem IV a večerní ohňostroj. Pokud se vydaří pěkné počasí, pořadatelé očekávají až 18 tisíc návštěvníků.
Mělnické vinobraní s více než stoletou tradicí každý rok vyhledávají příznivci burčáku, vína, ale i hudby. Proto i letos jsou kromě vína hlavním tahákem hudební scény, na kterých vystoupí například skupiny Wohnout, UDG, MIG 21, Mňága a Žďorp a další. „Naším letošním cílem je koncepci více posunout od hudebního festivalu ke slavnostem vína, tedy k programově rozmanité akci, jejíž součástí jsou i dobová scéna nebo historické tržiště,“ uvedla Radka Kareisová, ředitelka Mělnického kulturního centra.
Vinaři se neobjeví pouze ve stáncích, ale mělnické muzeum pořádá degustaci vín a také se ve městě bude konat vyhlášení Nominační soutěže pro Salon vín ČR. V rámci doprovodného programu jsou pro veřejnost připraveny i tři přednášky o víně a jeho pěstování.
Historie vinobraní v Mělníku sahá do roku 1911, ale tradiční každoroční slavností se stalo až v posledních desetiletích. Nepřerušily je ani povodně v roce 2002, pouze musel být program zkrácen na jeden den.
V Česku je více než 17 tisíc hektarů vinic, z toho více než 16 tisíc hektarů zabírají vinice na Moravě. Ve středních Čechách se víno pěstuje zejména na Mělnicku a Kutnohorsku, kde vinice mají plochu téměř 400 hektarů. O pěstování vína v Mělníku se zasadil Karel IV., který se zasloužil o přivezení burgundské odrůdy. První zakladatelkou vinic v okolí Mělníka byla ale zřejmě už kněžna Ludmila.