Před 105 lety, 7. září 1909, se narodil slavný americký režisér Elia Kazan, autor filmů jako Tramvaj do stanice Touha, Viva Zapata nebo Na východ od ráje. Narodil se v řecké komunitě v metropoli slábnoucí osmanské říše jako Elia Kazantzoglu, už ve čtyřech letech se ale spolu s rodiči odstěhoval z Istanbulu přes Berlín do USA. Uměleckou kariéru zahájil ve 30. letech po studiích na Yaleově univerzitě na divadle, kde si vyzkoušel řadu profesí.
Od herectví postupně přešel k režii a od divadelních prken k filmovému plátnu. Pod jeho vedením vznikla řada pozoruhodných snímků, pro diváky objevil novou generaci herců, mezi kterými byli i Marlon Brando nebo James Dean. Coby filmový režisér získal Kazan třikrát zlatou sošku Oscara: dvakrát za režii – v roce 1948 za film Dohoda mezi gentlemany a o sedm let později za snímek V přístavu – a v roce 1999 pak za celoživotní dílo.
Elia Kazan si však vysloužil nejen obdiv za své režisérské a spisovatelské umění. Značná část kolegů i veřejnosti jím začala neskrývaně pohrdat poté, co v roce 1952 prozradil před kongresovým výborem pro neamerickou činnost jména osmi lidí, kteří byli, stejně jako ve 30. letech on, členy komunistické strany. Svým udáním tak zkazil řadě umělců kariéru, zatímco tu vlastní si tak zachránil.
Elia Kazan zemřel v úctyhodných 94 letech 28. září 2003 ve svém bytě na newyorském Manhattanu.