Nejčastějšími zdravotními potížemi českých turistů na dovolené v zahraničí jsou nemoci trávicího ústrojí. Češi si je přivodí hlavně v severoafrických zemích. Počet turistů, kteří museli být hospitalizováni v nemocnicích v zahraničí, ale poslední tři roky klesá, loni jich bylo 329.
Podle dlouhodobých statistik Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), pojišťoven a ministerstva zahraničí postihují české turisty během letních dovolených nejčastěji infekční onemocnění trávicího ústrojí a žaludeční potíže, průjmy, nemoci dýchacích cest – nejčastěji z nachlazení z klimatizace, alergické reakce, poranění mořským ježkem či zánět středního ucha.
„Pro evropské turisty je zcela nevhodná konzumace ovoce, které nelze bezpečně omýt, tepelně nezpracované zeleniny, pouličně prodávané zmrzliny a vody z veřejného vodovodu (nebalená voda). Vyvarovat se případným střevním i žaludečním problémům lze také přiměřenou konzumací jídla v hotelu,“ uvedla tajemnice AČCKA Kateřina Petříčková.
V zahraničí loni zemřelo 396 lidí. Češi se stali účastníky 263 dopravních nehod. Jde o případy, které řešily české zastupitelské úřady v zahraničí.
Nejčastějším důvodem nepřirozených úmrtí během zahraničních cest Čechů jsou mnohočetná zranění v důsledku dopravních nehod, vážné úrazy a utonutí. Příčinami přirozených úmrtí bývají srdeční příhody, zejména u starších cestujících nad 50 let.