Na potravinách v Česku začínají šetřit už i lidé s nadprůměrnými příjmy. V loňském roce ve skupině s příjmy nad 25 tisíc korun měsíčně přibylo téměř o tři čtvrtiny těch, kdo uvádějí cenu jako hlavní kritérium při výběru potravin. A to přesto, že jinak tvrdí, že se při nákupu nejvíce řídí kvalitou potravin. Vyplývá to z výsledků průzkumu renomované společnosti KPMG.
Důvod je jasný – podle údajů Českého statistického úřadu vzrostly loni ceny potravin o 4,9 procenta. Reálná mzda přitom naopak poklesla.
„Proto lidé, a to i s vyššími platy, stále citlivěji reagují na cenu potravin. Zatímco položky jako nájem či energie krátkodobě výdaje neovlivní, okamžitě ušetřit mohou u spotřebního zboží, zejména potravin a nápojů. Jedním ze způsobů je, že využijí nabídek zboží v akci,“ uvedl Karel Růžička z KPMG.
Průměrná částka, kterou lidé za potraviny vydávají, se za poslední dva roky příliš nemění. Tři ze čtyř zákazníků uvádějí, že za potraviny vydají maximálně do 2500 Kč za osobu.
Nejdůležitějším kritériem, podle něhož se lidé rozhodují, jaké potraviny v obchodech nakoupí, naštěstí zůstává kvalita výrobků. Že se rozhoduje podle jakosti, uvedlo stejně jako loni 49 procent respondentů. Druhým nejdůležitějším faktorem pro výběr potravin je bohužel cena, kterou preferuje 32 procent českých zákazníků. Cenu na prvním místě uvedlo proti loňským 16 procentům už 26 procent respondentů s platem mezi 25 001 a 30 000 Kč měsíčně. „U příjmové skupiny nad 30 000 korun měsíčně jsme dokonce zaznamenali nárůst dvojnásobný, a to z loňských osmi na letošních 16 procent,“ podotkl Růžička.
Jenže nákupy nekvalitních potravin za nejnižší cenu není dobrým řešením. „Ano, je pravda, že především na jídle se dnes dá nejvíce ušetřit. Ovšem pozor – okrádáte sami sebe. Osobně bych oželela nákup nové televize či dokonce automobilu před nákupem kvalitních potravin. Kdo jí kvalitně, kvalitně žije a dožívá se mnohem vyššího věku,“ doporučuje potravinová expertka Jana Benešová.