Místy dojemné vzpomínky na Bohumila Hrabala nabízí celovečerní polohraný dokument s názvem Takže se stalo, že..., který bude mít 28. března, tedy v den 100. výročí spisovatelova narození, premiéru v pražském kině Lucerna. Film natočil režisér Oliver Malina Morgenstern, který se při jeho tvorbě setkal s mnoha známými i neznámými lidmi z okolí významného spisovatele.
„Kdyby se ve filmu objevili všichni, tak by to byl výčet tak na dvě hodiny podobně jako dokument Rok bez Magora. Mluví v něm například Honza Slavíček, který bydlel v ulici Na hrázi nad Hrabalem, režisér Jiří Menzel nebo Jan Němec a celé je to věnované Věře Chytilové, která odešla do filmového nebe,“ řekl režisér, který snímek nejdřív představil v Hrabalově oblíbené pražské pivnici U Zlatého Tygra.
Další rozměr dokument dostává s hranými dotáčkami, na nichž participovala více než desítka herců, i komentářem Oldřicha Kaisera v dobové uniformě výpravčího, jež připomíná jednu z Hrabalových profesí.
Páteční premiéra filmu Takže se stalo, že... bude součástí akce s názvem Bohumil Hrabal 100 let, která se bude konat v pražské Lucerně. Nabídne i křest výpravné vzpomínkové publikace Hlučná samota a knihy Via Hrabal.
Hrabal se narodil 28. března 1914. Brněnský rodák do roku 1963, kdy se stal spisovatelem z povolání, vystřídal řadu profesí včetně divadelního kulisáka, obchodního cestujícího a baliče papíru ve sběrných surovinách. Do literatury druhé poloviny 20. století se zapsal jako autor nevšedního pozorovacího talentu a strhujícího vypravěčského stylu. Za života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším soudobým českým prozaikem, jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků.