Sdílíte názor, že se internet týká pouze lidí v produktivním věku? Vy samozřejmě ne, protože jinak byste tyto řádky těžko mohli číst. Ale řada vašich známých si to myslet může. Přitom opomíjejí, že právě internet jim pomůže zvládnout zásadní změnu života, kterou sebou přináší vyšší věk a odchod na penzi.
Není divu, že starší generace má často k počítačům nedůvěru. Nástup osobních počítačů ji zastihl zpravidla pár let před penzí a k internetu se dostali (pokud vůbec) ještě později. Navíc v sobě živí naprosto mylnou představ, že internet je pouze pro mladé.
Být trpělivým učitelem
Proto je třeba trpělivě vysvětlovat. Například to, že pracovat s internetem se může naučit úplně každý, a to v relativně velmi krátkém čase. Ideálními učiteli jsou přátelé, potomci (ať už ti přímí nebo vnoučata), kteří mají i v nízkém věku o počítačích velmi slušné znalosti. „Důležité však je, aby jejich výklad byl jasný a srozumitelný bez počítačové hantýrky a internetových zkratek, které seniory od začátku spolehlivě odradí,“ říká expert přes výpočetní techniku Vít Procházka.
Už po několikahodinovém školení se internet může stát studnicí informací, rad a nových zkušeností, které lze využít při práci i zábavě. Internet je navíc vhodným nástrojem pro komunikaci seniora s okolím.
Není to tak drahé
Všeobecné povědomí, že internet je drahý špás, který si penzista nemůže dovolit, je dalším omylem. Přístup na web totiž nemusí seniora přijít dráž než kterýkoliv jiný běžný koníček. Počítejte s námi. Jednoduchý notebook či PC pořídíte kolem pěti tisíc korun (ještě lepší je samozřejmě jej podědit po vnoučatech, která pečlivě sledují technologické trendy a svůj „počítačový park“ pravidelně obměňují). Samotné (neomezené) připojení na internet pomocí pevné telefonní linky (nebo mobilního telefonu) a modemu vás vyjde na pět až šest stovek měsíčně. Připojit se dá i jednorázově, například na pár dní v měsíci, což je výhodné třeba na chatu. Operátoři nabízejí předplacené balíčky na jeden až pět dnů s platností kolem dvou měsíců za zhruba padesát až tři sta korun.
Velmi zdatný pomocník
Jak sami vidíte, internet může být užitečným, snadno zvládnutelným i finančně dostupným nástrojem každého seniora a může přispět k významnému obohacení jeho života. Kromě vyhledávání informací (práci s vyhledavači si osvojí velmi rychle) nabízí přehled denního tisku, elektronickou verzi prakticky všech časopisů (včetně archivních vydání), rychlou a bezplatnou e-mailovou komunikaci s přáteli, internetové bankovnictví (tedy obsluhu účtu z obývacího pokoje), možnost nákupů po internetu v tzv. e-shopech, elektronické knihy, hudbu, rezervaci zájezdů, letenek či vstupenek a mnohé další. Na internetu lze také publikovat, což umožňuje řada portálů, mezi nimi i i60.cz. A dokonce si můžete založit i vlastní webové stránky.
Tato nekonečná inspirace přitom funguje nepřetržitě. Internet je přístupný 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Za informacemi na internetu, byť z druhého konce světa, nikdo nemusí nikam chodit ani jezdit, má je ve svém počítači doma. A to je obrovský přínos.