Muž, který dal Liberci
úchvatnou stavbu století

Muž, který dal Liberci
úchvatnou stavbu století

23. 2. 2014

České republice dal architekt Karel Hubáček jedno z nejoriginálnějších architektonických děl – horský hotel s televizním vysílačem na Ještědu. Vizionářský architekt, který se narodil před 90 lety, 23. února 1924 v Praze, byl jednou z klíčových postav české architektury druhé poloviny 20. století a jeho práce měly hodně co říct i současné architektuře. Patřil také k zakladatelům slavného ateliéru Sial, ze kterého vyšla řada vynikajících českých architektů.

Elegantní kuželovitý tvar Ještědu vynesl Hubáčkovi v roce 1969 Cenu Augusta Perreta. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory. Vysílač jako symbol Liberce, byl vyhlášen českou stavbu 20. století podle časopisu Architekt a národní technickou památku.

Mezi další realizované stavby Hubáčka patří již zbourané obchodní středisko Ještěd v Liberci, banka v liberecké Frýdlantské ulici, interiér Naivního divadla v Moskevské ulici, městské kino v Doksech, kulturní dům s koncertní síní v Teplicích, vodárenská vyrovnávací věž v Praze na Dívčích hradech nebo meteorologická věž v Praze-Libuši.

Karek Hubáček zemřel v listopadu 2011 ve věku 87 let.

architektura
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.