V Česku vzniká ojedinělý projekt,
jenž spojí nejstarší s nejmladšími

V Česku vzniká ojedinělý projekt,
jenž spojí nejstarší s nejmladšími

12. 1. 2014

Přestože naše populace rychle stárne, situace v poskytování sociálních a návazných služeb není ideální. A to jak z hlediska kapacit jednotlivých typů zařízení, tak jejich zaměření, které dostatečně pružně nereaguje na současné potřeby rodin pečujících o prarodiče. Sociální klima se vůči nestarší generaci zhoršuje včetně vztahů napříč generacemi.

„Vedle pokračující krize tradiční rodiny se zhoršuje zejména sociální zdraví seniorů. Ti čelí nejen sociálním a zdravotním problémům, ale také bezmoci, nezájmu, agresi nebo i násilí, kterých se na nich dopouštějí mnohdy jejich nejbližší,“ upozorňuje na současnou situaci seniorů Tamara Svrčková z Dobrovolnického centra Protěž, které se seniory denně pracuje.

Kvalitu života člověka neovlivňuje jen jeho finanční situace a aktuální zdravotní stav, ale i to, jak se může podílet na veřejném životě a jak tráví volný čas. Úroveň společnosti se určuje nejen výkonem, úspěchem a spotřebou jednotlivců, ale i tím, jak dokáže pečovat o bezbranné, nemocné, chudé, staré nebo hendikepované. Státní organizace a zařízení nemají dostatečnou kapacitu pro zvyšující se potřebu poskytování sociálních a návazných služeb, a proto roste význam neziskového sektoru. Nestátní neziskové organizace mohou operativně a mnohdy i s nižšími náklady poskytovat některé z těchto služeb.

Nejen klub pro seniory

Jednou z nových potřeb je péče o generaci seniorů, kteří zatím žijí v domácím prostředí, ale už nemají dostatek sil zajistit pravidelný chod své domácnosti a při drobnějších zdravotních problémech žít plnohodnotným životem. Vzrůstá též počet sendvičové generace, tedy těch lidí, kteří pracují a starají se zároveň o své prarodiče i děti. Ti řeší otázku, jak sladit profesní život s rodinnými povinnostmi nejen vůči svým potomkům, ale i vůči prarodičům, jejichž soběstačnost se začala snižovat. Tento problém řeší obvykle tím, že jeden dospělý, častěji žena, opouští své zaměstnání a pečuje jak o prarodiče, tak o děti. Třebaže základní potřeby obou těchto generací jsou shodné, jejich naplňování si vyžaduje odlišný přístup a různou časovou investici. To se pak časem odráží nejen na poklesu životní úrovně celé rodiny, ale současně na nárůstu psychických i fyzických problémů těch, kteří trvale, byť s láskou, pečují o své nejbližší.

Mnohé městské části sice disponují sociální a následnou péčí pro seniory, nicméně často jim chybí denní stacionář, kde by mohli pobývat senioři v době, kdy jsou jejich dospělé děti v zaměstnání. Praha 10 tak jako první v Česku přichází s unikátním projektem denního stacionáře pro seniory, který bude mít spojení se školkou, a tyto různé generace budou mít společné aktivity.

„Zaměření na propojování generací vychází z naší zkušenosti s tím, že když jsme připravili pro domovy seniorů program se školními dětmi nebo s dětmi z Klokánku, tak se to vždycky setkalo s velkým úspěchem,“ komentuje zákulisí vzniku projektu Tamara Svrčková.

Jak propojit generace

„V poslední době si vedení YWCA stále více uvědomovalo rostoucí potřebu péče o seniory, a to především o ty, kteří ještě nenaplňují podmínky přijetí do státních zařízení, ale kteří se bez péče rodiny, známých či sousedů neobejdou. Měli jsme vhodné prostory, ale neměli jsme zkušené pracovníky-pečovatelky. Prostřednictvím Komunitního plánování Prahy 10, do kterého se aktivně zapojujeme, jsme se domluvili na spolupráci a připravily tento projekt,“ objasňuje Jiřina Kozderová za sdružení YWCA, které se bude starat o realizaci projektu.

Program spolupráce mezi generacemi má velký přínos také pro dnešní děti, kterým chybí pravidelný kontakt s nejstarší generací a potřebují se neformálně učit respektu a službě starším. Senioři se naopak od dětí mohou naučit pochopit jejich potřeby a vidění světa. Střední generaci v projektu budou zastupovat odborníci a odborné lektorky.

 

Denní stacionář YWUŠKA
Denní stacionář pro seniory s cílem podpory porozumění mezi generacemi zahájí provoz 3. 2. 2014 na adrese Rybálkova 33, Praha 10. Různorodé aktivity budou připraveny na každý den školního roku od 8 do 16 hodin pro 10 až 12 dětí do 5 let a 10 až 12 seniorů nad 70 let.
Konkrétně bude program obsahovat: trénink paměti, kondiční a rehabilitační cvičení, výtvarné a hudební činnosti společně s dětmi z mateřské školky, literární programy, společné vycházky do parku Grébovka, přednášky, osvětová činnost (bezpečnost, zdraví, zdravá výživa, hygiena, péče o zevnějšek, práva a povinnosti). Zajištěno bude také stravování (dopolední a odpolední svačina, oběd). Prostor má zajištěn bezbariérový přístup.

stárnutí
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

21%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%