Filmové kluby, fenomén, který přetrval navzdory multiplexům a kultivuje další generace diváků, slaví 50 let existence. Dvacáté výročí založení si připomíná i Asociace českých filmových klubů (AČFK), která klubové dění nyní zastřešuje a je také pořadatelem uherskohradišťské Letní filmové školy.
„Filmový klub jsem objevil v osmnácti a od té doby mi filmy dělají radost. Mezi klubisty mám řadu kamarádů a přátel, přál bych proto filmovým klubům, aby měly stále nové diváky, kteří budou mít rádi dobré filmy," uvedl zasloužilý klubista z Písku Jan Starý, který převzal výroční cenu AČFK.
Filmové kluby zahájily činnost v roce 1963 a do hnutí se první rok zapojilo 87 klubů. Divákům nabídly do té doby jen velmi obtížně dostupná setkání s klenoty světové kinematografie. V roce 1964 byl Klub přátel filmového umění přejmenován na Československou federaci filmových klubů. Za normalizace však byla v květnu 1974 zrušena a pod kontrolou státu v červnu 1976 vznikla Rada československých filmových klubů.
Klubový boom v 80. letech
Mnohým klubům se však podařilo vymanit z ideologického sevření a vydat se vlastní dramaturgickou cestou. Na konci 80. let tak v Československu existovalo na 250 filmových klubů se 100 tisíci členy. Řada z nich dodnes nemůže zapomenout na svá první setkání s předními světovými tvůrci v čele s Formanem, Pasolinim, Fellinim či Bergmanem. „Největším zážitkem pro mě bylo, a stále je, když filmový klub praskal ve švech, nebylo si kam sednout. A pak následné debaty nad sklenicí vína nebo piva,“ vzpomínal jeden z pamětníků Luboš Dvořák, který nyní vede Filmový klub Tábor.
Film a diskuse: stále aktuální
Po listopadu 1989 se poměry uvolnily a v roce 1993 vznikla AČFK, která se v roce 1995 odpoutala od Národního filmového archivu a stala se nezávislým občanským sdružením. AČFK je členem Mezinárodní federace filmových klubů a nyní sdružuje přes 120 filmových klubů a 20 tisíc členů v celém Česku.
„Filmové kluby procházejí složitým obdobím, kdy se kina digitalizovala, a mnohé kluby ztratily prostor k projekcím. Na druhou stranu v mnohých digitálních sálech vzrostla potřeba alternativy komerčního programu a filmové kluby se zajímavým programem vznikají i tam, kde dosud nebyly. Je vidět, že potřeba společného sledování kvalitních filmů i následných diskusí je stále aktuální,“ uvedla předsedkyně AČFK Radana Korená.
AČFK disponuje vlastním filmovým archivem s více než 100 tituly, ale také nakupuje a do české distribuce uvádí přibližně deset umělecky hodnotných a kritiky oceňovaných filmů ročně. K zásadním iniciativám AČFK patří pořádání Letní filmové školy v Uherském Hradišti.