Záchranná stanice živočichů v Makově

Záchranná stanice živočichů v Makově

9. 5. 2013

Už druhým rokem sleduji webové stránky výše uvedené stanice a mohu vřele doporučit všem milovníkům přírody. Ve stanici jsou instalovány dvě webkamery, pomocí nichž je možné v kteroukoliv roční, denní i noční dobu nakouknout a kochat se.

V zimě můžete sledovat ptáky na krmítku a při té příležitosti vidět občas srnu Lízinku, která ráda ulizuje ptákům z jejich ošatky, nebo si hoví střídavě s druhou srnkou v čapím hnízdě. Jak je to možné? Docela snadno.

Čápi mají poškozená křídla a nemohou létat, proto mají hnízdo jen málo vyvýšené. Pár čápů bílých v něm léta vyváděl své mladé. Letos se poprvé vyklubali už čtyři čapíci v hnízdě novém, kam je možno nahlédnout a sledovat celou šťasnou čapí rodinku v průběhu celého roku (webkamera 1).

Druhá webkamera přibližuje uměle vytvořené jezírko, ve kterém obveseluje obecenstvo morčák Miki, s chutí si zaplave husa Vendulka s novým partnerem Vendelínem. Vendulka je věrnou chůvou, která bdí nad hnízdem s čapíky, když jsou rodiče mimo hnízdo. Občas zavítá volavka, ale také kočka, která se přiživuje tím, co je přichystáno pro místní obyvatele.

K vidění bude brzy i čáp černý, který zatím nemá partnerku a nachází se v jiné části stanice.

Zde je adresa pro ty, kteří by také rádi nahlédli: www.makov.cz. Právě vylíhlá čtyři čápata se mají čile k světu, a snad brzy přibude i polední páté.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
V Makově to žije! Letos vychoval hendikepovaný čapí pár (Honzík s Maruškou) pět krásných čápů.
Jana Šenbergerová
Všem, kteří nemají možnost kochat se pozorováním ptáčků na krmítkách, připomínám tuto možnost na stránkách www.makov.cz. Hodně se tam toho změnilo, pořád se něco děje a je na co koukat. Doporučuji všem milovníkům přírody. :-)
Hana Rypáčková
Jezdívala jsem tam, jednou jsem tam dávala poraněnou sovu.
Jana Šenbergerová
Pro ty, kteří nemohou do přírody, ale mají ji rádi. http://www.makov.cz/?action=webkamera2
Jana Šenbergerová
Čtvrté vejce bylo zahříváno uměle a o vyklubané čápátko se starali pracovníci stanice. Když povyrostlo, vrátili je do hnízda k sourozencům. Stejně jako v předcházejícím roce bylo vlídně přijato.
Jana Šenbergerová
Připomínka pro ty, kterým se líbí fotopříběh o čápech a rádi by sledovali, jak vychovávají svá mláďata v této stanici. Letos snesli pět vajec. Ze tří už se vyklubali malí čapíci. Jsou velmi čilí a roztomilí, i když je můžete zahlédnout jen ve chvílích, kdy se rodiče střídají v zahřívání zbylých vajec a v péči o své potomstvo. Kamery umožňují sledovat i život dalších živočichů v této záchranné stanici.
Jana Šenbergerová
Ptákem roku 2014 je čáp bílý. Kdo nakoukne do Makova, může vedle párku čápů bílých pozorovat také čápa černého, labuť bílou, občas také volavku a další drobnější vodní ptactvo.
Jana Šenbergerová
Mladí definitivně odletěli. Tady je průřez letošním hnízděním pro ty, kteří neměli možnost sledovat: http://www.youtube.com/watch?v=Xhfub6xbEP4
Jana Šenbergerová
Všichni čtyři čápi už opustili hnízdo, ale stále se ještě vracejí na "rozhlednu" v jeho blízkosti.
Jana Šenbergerová
Čapíci začínají létat ...
Jana Šenbergerová
Tady se mají čápi dobře a pěkně rostou. Horší je to s těmi, kteří žijí ve volné přírodě. V řadě míst už jsou prázdná hnízda. Déšť, chlad a následný nedostatek potravy vykonaly své.
Jana Šenbergerová
Čapíci utěšeně rostou, už se pod křídla rodičů nevejdou, musí se zahřívat navzájem.
Jana Šenbergerová
Víc čápat nebude, ale ta, co jsou, se mají velmi čile k světu, a to nejen díky vzorné péči rodičů, ale také osazenstva záchranné stanice. I vzdálení pozorovatelé mohou přispívat svými DMS.
Zuzana Pivcová
Taky se budu dívat. V Týně nad Vltavou, kam v létě jezdím, je za městem taky malá záchranná stanice a myslím, že i na nedaleké Hluboké. Ještě, že je to na světě tak trochu rozděleno, že proti surovcům (vím, že ne vždy, něco jsou úrazy, proud, auta atd.) zase stojí ti, kterým na tvorech záleží.
Olga Štolbová
Jani,moc děkuju za tuhle informaci,ještě jsem na téhle adrese nikdy nebyla i když jsem o tom slyšela.Dávám do oblíbených.