V záplavě znepokojivých informací o Řecku a eurozóně přichází dobrá zpráva. Bankovní sektor v Česku je zdravý a stabilní díky dobré kapitálové vybavenosti i ziskovosti domácích bank. Po takzvaných zátěžových testech, které simulují velmi nepříznivé scénáře vývoje ekonomiky, to potvrdila Česká národní banka (ČNB).
V následujících třech letech by si banky i v případě hluboké recese v Evropě udržely souhrnně kapitálovou přiměřenost nad požadovanými osmi procenty, i když některé z nich by musely doplnit kapitál. Na konci přelomu roku dosáhla kapitálová přiměřenost bankovního sektoru v Česku 15,2 procenta. Kapitálová přiměřenost představuje minimální výši peněz, kterou musí banka vzhledem k objemu a rizikovosti svých obchodů udržovat.
„Základem odolnosti českých bank je silná kapitálová vybavenost, ziskovost a bilanční likvidita,“ uvedl Pavel Řežábek, člen bankovní rady ČNB dohlížející na oblast finanční stability. Česká národní banka kvůli přesnějšímu zachycení účinků případných šoků původní dvouletý horizont testů o jeden rok prodloužila. Odolnost bank vůči nepříznivému vývoji je tak nyní testován pro období tří let.
Banky by podle testů dokázaly obstát i při katastrofické variantě, v níž by musely odepsat třetinu kapitálu. Úspory českých střadatelů jsou tedy v bezpečí, navzdory dluhové krizi, která se šíří Evropou.