Seniorů, kteří potřebují zvláštní péči, přibývá. Jenže pokud nemají ochotné příbuzné nebo dost našetřených peněz, často zůstávají osamoceni. Dostat se do domova důchodců je dnes stále obtížnější.
Domovy pro seniory evidují v současné době téměř 61 tisíc zamítnutých žádostí o umístění. Momentálně je totiž v Česku obsazen prakticky plný počet z celkových 38 728 lůžek.
Čekací doba na volné místo bývá v lepším případě několik měsíců, častěji jde ale o roky. „Máme kolem tisíce žádostí o umístění, kterým nemůžeme vyhovět,“ řekla LN Eva Kalhousová, ředitelka pražského Domova pro seniory Elišky Purkyňové.
O tom, zda se člověk do domova dostane, úplně nerozhoduje, kdy si o místo požádal. Větší vliv má to, jak akutně potřebuje cizí pomoc a jestli je sám, nebo má ještě příbuzné, kteří by se o něj mohli postarat. Přednost sice mají osamocení senioři, ovšem ani ti mnohdy kvůli obsazenosti těchto zařízení neuspějí.
Nejhorší situace je na jižní Moravě a v Praze. V některých případech zde člověk čeká na lůžko v domově důchodců přes deset let. Někdy se ale nemusí dočkat vůbec. Pár míst je naopak nyní volných třeba v Ústeckém nebo Libereckém kraji.
Ačkoli poptávka po domovech pro seniory roste, kvůli krizi jich příliš nepřibývá. Některé kraje sice staví nebo dokončují pečovatelské domy, ale jde spíše o jednotlivé případy. „V tomto roce neočekáváme otevření více než deseti domovů. Větší aktivity a plány lze v tomto směru pozorovat v Praze nebo v Jihomoravském kraji,“ uvedl Jiří Horecký z Asociace poskytovatelů sociálních služeb.
Větší šance mají penzisté v moderních nadstandardních pečovatelských domech. Jsou perfektně vybaveny, například včetně rehabilitačních center či non – stop lékařské péče. Ovšem tomu také odpovídají ceny. Pohybují se od deseti tisíc korun a výše za měsíc pobytu.