Za Santinim do Mariánské Týnice
FOTO: Zbyněk Matýsek

Za Santinim do Mariánské Týnice

15. 10. 2017

V západních Čechách je několik zajímavých staveb architekta Santiniho. Jednou z nich je nádherně zrekonstruovaná stavba poutního kostela Zvěstování P. Marie a cisterciáckého proboštství Mariánská Týnice. Nachází se v místní části Mariánský Týnec města Kralovic v okrese Plzeň – sever. Pro přehlednost budeme v článku dále používat název Mariánská Týnice, který je v souvislosti s poutním místem používán častěji. Stavbu, jak už je zmíněno v úvodě, vyprojektoval slavný barokní architekt a pražský rodák Jan Blažej Aichl, který proslul pod přejatým jménem Santini.

Třicetiletý Santini začal v roce 1707 pracovat pro opata kláštera v Plasech Eugena Tyttla. Základní kámen nového kostela, který se stavěl v Týnci na místě malého poutního kostela, byl položen v roce 1711. Stavební práce se protáhly na 40 let, další výzdoba trvala do roku 1762, kdy byl kostel vysvěcen. Slávu významného poutního místa si užíval jen krátce. Po dalších 22 letech byl dekretem císaře Josefa II. klášter v Plasech zrušen a s ním i proboštství a kostel v Mariánské Týnici.

Od té doby klášter chátral až vše skončilo zřícením kleneb a pádem kopule v roce 1920. Spolek pro záchranu Mariánské Týnice začal postupně areál upravovat. Přes prodlevu v padesátých letech rekonstrukce vyvrcholila vznesením nové hlavní kopule chrámu v roce 2005. O průběhu oprav se můžete namístě přesvědčit na dobových fotografiích.

Dnes je v objektu Muzeum a galerie severního Plzeňska.

K Mariánské Týnici z Plzně ujedete 35 kilometrů, což je autem něco přes půlhodinku. Z Prahy to je téměř sto kilometrů, tedy necelá hodina a půl jízdy.

Zajímavosti v okolí:

Klášter Plasy je první panovnický cisterciácký klášter v Čechách založený roku 1144 knížetem Vladislavem II. Klášter velmi utrpěl v husitském období. Barokní rozsáhlé úpravy za přispění Santiniho zase postihlo chátrání po zrušení kláštera v roce 1784. Dnes přístupný rozsáhlý klášterní objekt čeká na podobnou opravu jako Mariánská Týnice. Na opačné straně silnice je hrobka rodiny Metternichů.

Kaolínový lom u Kaznějova zásobuje keramický průmysl od roku 1904. Má se tady těžit ještě minimálně 20 let. Lom je nejlépe vidět ze silnice 204, která vede z Kaznějova směrem na obec Mrtník. Objedete celý areál lomu, silnice mírně vystoupá a po levé straně je zajímavý výhled.

Hromnické jezírko se schovává mezi haldami odtěžené břidlice severně od Hromnic. Jezírko vzniklo těžbou břidlice, ze které se vyráběla kyselina sírová. Červená voda v jezírku má vysoký obsah rozpuštěných síranů, které se vyluhovaly z břidlic, což vylučuje jakýkoliv život v blízkém okolí jezírka a neumožňuje koupání. Ze značené turistické trasy nečekejte žádné zajímavé pohledy. Musíte se dostat na jeho západní až severozápadní okraj cestou přímo vzhůru po odvalu.

Dvůr Býkov byl postaven v r. 1703 Svatým řádem cisterciánů stejně jako Týnice úsilím opata Plaského kláštera Evžena Tyttla. Předposledním vlastníkem byl kancléř Václav Kliment, kníže von Metternich. V tomto objektu, který je na cestě z Plasů k Hromnickému jezírku, se můžete najíst i ubytovat.

 

 

cestování
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Od 5. dubna se otevřely dveře pro návštěvníky hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Tématem vědomostního kvízu tohoto týdne budou právě státní hrady a zámky.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vás nejvíce "nabíjí"?

Výlet do jarní přírody

20%

Setkání s přáteli

20%

Kontakt s rodinou

21%

Knihy

19%

Vitamíny

19%