Pýcha Švýcarů na železnici
zhořkla kvůli jízdenkám

Pýcha Švýcarů na železnici
zhořkla kvůli jízdenkám

8. 2. 2013

Švýcaři jsou tradičně pyšní na své jako hodinky přesné vlaky, ovšem s novou politikou nákupu jízdenek tato hrdost poněkud hořkne. A čím dál víc cestujících donedávna nedotknutelná železnice pořádně štve.

Vlak řítící se neposkvrněnou bílou krajinou v mrazu jede opět na čas. Uvnitř je teplo, za oknem zapadá slunce, přijíždí obsluha a vagonem zavoní káva. Stále více Švýcarů přesto zaváhá, když má obhajovat kdysi nevyvratitelnou pravdu o tom, že jejich dráha je ta nejlepší na světě, píše BBC.

Proč? Kvůli novému pravidlu, které zakazuje koupit si jízdenku až ve vlaku. Průvodčí přitom stále fungují. Teoreticky by to neměl být problém, jelikož lístek si lze obstarat z automatů na nádraží, telefonicky nebo přes internet. V praxi je to ale horší, protože člověk narazí na definici platné jízdenky a také na vysokou pokutu, jestliže existenci jízdenky nemůže prokázat.

Příklad: Starší muž, který si vyrazil na výlet s vnukem, si zakoupil jízdenky pro oba po telefonu. Jenomže ve vlaku se ukáže, že touto cestou si člověk může koupit lístek jenom jeden. Dědeček tedy zaplatí pokutu.

Anebo: Mladší muž ví, že má do vlaku nastoupit s jízdenkou orazítkovanou datem z automatu. Jenomže automat nefunguje, takže mladík pečlivě a ještě na nástupišti na lístek datum ručně vypíše. A průvodčí mu opět napaří pokutu za neplatný lístek.

Dále: Přiběhnete v ranním mrazu na nádraží a zjistíte, že automat je rozbitý. Nezoufáte, máte svůj smartphone. Ale není to zase tak snadné. Zmrzlými prsty ťukáte údaje a lovíte kreditní kartu. Nakonec úspěch, máte e-jízdenku a nastupujete do vlaku směr Ženeva. Hrdě ji ukazujete průvodčí, která ale neprojevuje žádné nadšení. Jízdenka je neplatná. Proč, to se dozvíte až za několik týdnů, když vám přijde dopis z agentury, kterou švýcarské dráhy eufemisticky nazvaly oddělení ochrany tržeb. Ti dobří lidé vám vysvětlují, že platba z kreditní karty byla převedena čtyři minuty poté, co vlak vyjel z nádraží. A to znamená, jak oni tvrdí, že jste si jízdenku koupili až ve vlaku, což není dovoleno. K dopisu je připojena složenka na pokutu 190 franků (skoro 4000 korun). Marně protestujete, že politika zákazu koupě jízdenky ve vlaku nemůže být přece dovedena tak daleko. Marně upozorňujete na to, že automat měl fungovat a nefungoval.

A stejně marně se brání 750 jiných pasažérů pokutovaných kvůli neplatným jízdenkám každý den. Švýcarské dráhy se hájí takto: předpis byl zaveden k ochraně čestných a platících pasažérů. Pohled na příjmy společnosti ale svědčí o něčem jiném – za měsíc si dráhy přijdou na pokutách v přepočtu na 37,5 milionu korun.

Pěkný výdělek, ale také mnoho zahořklých cestujících, potrestaných za „podvod“, ačkoli udělali pro včasnou koupi jízdenky maximum. Někteří jsou tak dotčeni, že případ pohnali k soudu. A to bude zajímavé – švýcarské dráhy versus lid. Vlaky jsou prozatím ve Švýcarsku stále oblíbené, ale sedadla už možná nejsou tak pohodlná a káva zase až tak nevoní. Protože švýcarské dráhy přišly o mnohem více než o ony ceněné miliony – totiž o dobré vztahy se svými pasažéry.

Švýcarsko železnice
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.