V divadelním světě se proslavil pod pseudonymem Stanislavskij, ale před 150 lety, 17. ledna 1863, se narodil jako Konstantin Sergejevič Alexejev. Z jeho známé – a mnohokrát parodované – metody herecké práce čerpají divadelníci dodnes. Základem Stanislavského systému je vnitřní prožitek herce. Umělec by měl analyzovat motivaci svého hrdiny a být tak schopen se do něj plně ponořit.
Stanislavskij nepomíjel ani vnější stránku herectví a zastával názor, že každý má určité vlohy, které jsou dané přírodou. Ty musí herec opečovávat a rozvíjet k dokonalosti, což ale vyžaduje systematické sebezdokonalování.
Konstantin Stanislavskij, který vystudoval Lazarevský institut východních jazyků a ovládal řadu světových jazyků, ale nebyl jen teoretikem. Už jako pětadvacetiletý založil společnost, která inscenovala divadelní hry, v nichž sám prokázal herecký talent. Koncem 19. století založil s Vladimirem Němirovičem-Dančenkem Moskevské umělecké divadlo, přímého předchůdce současné scény MCHAT. Právě pro ně a přímo pro režiséra Stanislavského napsal Anton Pavlovič Čechov své Tři sestry, které měly premiéru v lednu 1901. Někteří historikové ovšem připomínají, že Čechov nebyl se Stanislavského interpretací svých her příliš spokojen. Na druhou stranu se spisovatelův synovec Michail Čechov po emigraci do USA zasloužil o to, že Stanislavského metoda prorazila i v Americe.
Konstantin Stanislavskij, který pocházel ze zámožné moskevské rodiny, přečkal i se svým divadlem nástup bolševiků. Říjnová revoluce z roku 1917 ale výrazně poznamenala jeho majetkové poměry. Velký divadleník zemřel v srpnu 1938.