Staroměstské náměstí ozdobí
smrk od Colloredo-Mansfeldů

Staroměstské náměstí ozdobí
smrk od Colloredo-Mansfeldů

8. 11. 2012

Pražské Staroměstské náměstí letos o Vánocích ozdobí smrk ztepilý z lesů rodu Colloredo-Mansfeldů. ČTK to dnes sdělila mluvčí pořadatelů vánočních trhů ze společnosti Taiko Hana Tietze. Smrk vyrostl u obce Holoubkov v západních Čechách. Organizátorům trhů ho věnoval zdarma Jeroným Colloredo-Mansfeld, který získal západočeské lesy v 90. letech v restituci.

Asi 28 metrů vysoký strom je zdravý, má pěkný vzhled a díky nově vybudované cestě je i dobře dostupný pro těžkou techniku. Nyní ho ještě zkoumají dendrologové z brněnské Masarykovy univerzity. "Díky tomu se dozvíme i jeho stáří. Když ho ale viděli, informovali mě, že by vše mělo být v pořádku," uvedl provozní ředitel společnosti Taiko Petr Hozák,.

Vánoční strom vyrostl těsně vedle železniční trati; okolí trati letos majitel pozemků čistil. "Tohoto krásného stromu mu ale bylo líto, nabídl nám ho. Byla by škoda, kdyby ho jen tak pokáceli na dřevo," uvedl Hozák.

Vánoční strom pokácí mistr České republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček 25. listopadu. Slavnostně se pak rozsvítí 1. prosince, kdy také začnou vánoční trhy na Staroměstském náměstí, které potrvají do 1. ledna. Trhy budou od 1. prosince do 13. ledna i na Václavském náměstí.

Vloni zdobil Staroměstské náměstí smrk ztepilý, který vyrostl v chatové osadě Poteplí v Malých Kyšicích na Kladensku. Byl starý 70 let a vysoký 29 metrů. Pro potřeby trhů na náměstí byl o sedm metrů zkrácen.

Praha Vánoce
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

21%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%