Itálie: Dárky děti dostávají ke své posteli v noci na 25. prosince teprve posledních několik let. Rodina se o tomto svátku scházela vždy, nadílka k němu ale nepatřila. Děti obdarovávala až 6. ledna hodná čarodějnice Befana, která na koštěti létala od domu k domu.
Španělsko: Důležitým vánočním rituálem je tah šťastných čísel ve vánoční loterii. "Lotería de Navidad" je nejstarší a největší loterií světa. Dva dny před Štědrým dnem se rozdávají miliardy eur a všichni doufají, že vyhrají hlavní cenu – takzvaného "tlusťocha" (El Gordo).
Nizozemsko: Středobodem vánočních svátků je slavnostní večeře "kerstdiner" v rodinném kruhu. Už v listopadu přichází svatý Mikuláš (Sinterklaas). S pomocníkem černým Petrem (Zwarte Piet) přijíždí na vyzdobeném parníku plném dárků. Vrchol přichází na Večer balíčků (Pakjesavond), kdy si lidé vyměňují dárky.
Polsko: U slavnostní tabule o Štědrém večeru se pojídají jen bezmasá jídla, ale s tradičními dvanácti chody nikdo nezůstane o hladu. V mnoha rodinách se prostírá o jedno místo navíc pro nečekaného hosta. Podle jedné z legend mohou o vánoční noci mluvit i zvířata.
Rumunsko: Typická je adventní zabijačka. Když někdo v hovorové řeči řekne, "ten zabíjí prase", znamená to, že dotyčný myslí na Vánoce. Děti chodí dům od domu a zpívají koledy – za sladkosti i za peníze.
Bulharsko: O Štědrém večeru se jí lichý počet tradičních bezmasých jídel. Ve zvláštní oblibě jsou červené papriky plněné rýží a rolády z vinných listů či ze zelí. Ze stolu se po večeři zásadně nesklízí, aby se během noci mohli najíst i zemřelí.
Řecko: Mnoho Řeků si místo vánočního stromečku do svých zahrad či do oken staví malé loďky ozdobené vánočními světly. Dárky dostávají nikoli o Vánocích, ale v noci ze Silvestra na Nový rok. Pod postel je dává svatý Basil.
Rusko: Děda Mráz nosí dětem dárky na Silvestra. Rodiny se scházejí u jedličky a společně večeří. Ruské ortodoxní Vánoce se slaví podle juliánského kalendáře o 13 dní později než ty české.
USA: Vánoční zvyky jsou směsicí tradic zemí původu jejich obyvatel. V noci na 25. prosince přiletí Santa Claus na svých saních a komínem prolézá do domu. Tam obvykle plní dětem vánoční punčochy svými dárky.
Mexiko: Vánoční zvyky mají svůj původ ve španělské koloniální době. Veselé průvody (posadas) určují podobu Vánoc na ulicích. Představují putování svaté rodiny při hledání příbytku.
Jižní Afrika: V pobřežních oblastech lidé často míří na druhý svátek vánoční na piknik a grilování na pláže. V chudinských čtvrtích je znamením luxusu porážka ovce, mnozí si ale musí vystačit jen se slepicí.
Namibie: Kmen Hererů rozprostírá kůže zabitých volů či koz chlupatou stranou na zem před "svatý oheň". Muži po kůžích pak dupou, což jim má přinést štěstí.
Etiopie: Tady se slaví Vánoce v noci ze 6. na 7. ledna. Věřící přicházejí na několikahodinové mše do kostelů celí v bílém. Po třiačtyřicetidenním půstu pak následuje hostina, kde se podává maso s velmi ostrými omáčkami.