Kočárky jako vzpomínka na dětství a mládí
Foto: autorka

Kočárky jako vzpomínka na dětství a mládí

13. 7. 2019

Město Bechyně, proslulé lázeňstvím, tradicí výroby keramiky, vysokým železobetonovým mostem přes Lužnici zvaným Bechyňská duha, zámkem a klášterem, řadou architektonických památek a turisticky lákavým okolím, svým letním návštěvníkům každoročně nabídne i zajímavé výstavy v Městském muzeu.

Tentokrát nás mimo jiné zaujala milá výstava s názvem Retrokárky paní Šárky. Jde o exponáty ze soukromé sbírky paní Šárky Špačkové. K vidění tu bylo (ve výstavních prostorách i ve vstupní chodbě) asi 80 kočárků pro děti i panenky, a to od prvorepublikových až po 90. léta 20. století. Z naší výroby převažovaly kočárky firmy Liberta, která je dnes údajně již v likvidaci, ale objevilo se tu i pár kousků zahraničních  (Německo, Itálie, Rusko, Velká Británie). Za povšimnutí stojí unikátní anglický Silver Cross, v němž se občas vozil i princ Charles. Myslím, že naše domácí kočárky si provedením ničím nezadaly s těmi zahraničními, které byly svého času k dostání především v Tuzexu.

Sbírka kočárků pak byla doplněna panenkami, kterých má majitelka údajně tolik, že zde musel být už proveden výběr. Z našich převládaly panenky značky Hamiro - mrkací a chodicí, a další hračky, především z někdejšího Gumotexu a Fatry.

Při pohledu na tuto retrosbírku vás možná trochu přepadne nostalgie. Ano, s něčím takovým jsme si jako holčičky hrály, v dalších kočárkách mnohé z nás vozily vlastní děti. Jak je to dávno!

Ale není třeba smutnit, naopak, vždyť výstava dokáže vykouzlit především úsměv na tvářích malých i velkých. A divili byste se, kolik obsahuje návštěvní kniha milých vzkazů od dnešních dětí! Máte-li tedy možnost, zavítejte do Bechyně. Výstava v Městském muzeu potrvá do 15. září.

Hodnocení:
(4.9 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Jako dítě jsem kočárek na hraní neměla. Hezký výstava i tvé přiblížení.
Lidmila Nejedlá
To je hezké...
Jitka Hašková
Zuzko díky za přiblížení krásné výstavy.
Ilona Kolářová
Strašně se mi líbí výstavy hraček, hlavně panenek a kočárků. Je to milé připomenutí.
Eva Krausová
Mě se vždy moc líbily kočárky proutěné s malýma kolečkama a líbí se mi, když vidím maminky, jak v nich vozí svá miminka i dnes. Můj otec v Bechyni byl, přivezl mi keramický hrnek, na který nechal napsat Eva Bechyně. To mne tenkrát moc potěšilo, mám ho dodnes jako památku na tátu.
Alena Vávrová
Moc hezké - po všech stránkách vzpomínkové - díky, Zuzko.
ivana kosťunová
Já jsem si s panenkami nehrála, v kočárku jsem vozila kocoura, ale přesto si ráda zavzpomínám
Marcela Pivcová
Podobných výstav - nejen kočárků, ale i jiných hraček - jsem viděla už několik. Vždycky hledám stejnou hračku, ať už panenku, medvěda nebo cokoliv jiného. co jsem jako dítě také měla. Kupodivu se mí to zatím ještě nepodařilo.
Dana Kolářová
Milá retro výstava.
Naděžda Špásová
Jé, kočárky. Víš, že už si fakt nepamatuju, jestli jsem jako dítě kočárek měla? Ty tvoje jsou epesní. :-)
Věra Ježková
Zuzko, překrásné. Děkuju moc za pohlazení po duši. Tu prostřední panenku Zuzanku jsem měla.
Dana Puchalská
Zuzano, to musela být krásná výstava. Některé mám ještě v živé paměti. Pracovala jsem u DZP a několik mých spolužaček kočárky pro panenky prodávalo, říkalo se jim loutkové kočárky. A nejen loutkové ale i tzv. dětské. Ty z Liberty byly opravdu kvalitní a vydržely hodně. Ovšem nebyla to značka Stegner. Ta v letech 1972 až 1975 byla nedostatkové a podpultové zboží. A já byla opravdu malou chvíli prodavačkou ve veliké prodejně hraček na Václavském náměstí. Prodávaly se tam zejména výrobky firmy Hamiro. A také i další( jak se už ses zmínila Zuzano) z firmy Fatra Napajedla. A mnohé z těch starších kočárků na děti znám i z dětství. Jeden zůstal doma po mně a sestře. Vozila jsem v něm panenku Vendulku.
Marie Ženatová
Díky za nádhernou vzpomínku na dětství...
Hana Nováková
Zuzko, maminka schovává kočárek po mě. Koupila mi ho v mých 3 letech i s mrkací panenkou s vlásky. Dodnes je kočárek zachovalý, i když jsem doma v něm houpala svého bratra i syna a obě má vnoučata. Kočárek je stolička pro panenku abych připomněla. Ani mrkačka nedošla újmě, husté kudrnaté vlasy, jen řasy na očích ji chybí. A to si s ní nejvíc po mě hrála moje vnoučata. Tenkrát ještě hračky vydržely. Děkuji za hezký článek, vrátila jste mě na chvilku do dob dětství. A to jsem zrovna potřebovala, nějak mi není dobře a tak už týden bojuji stlakem. Je to mazec. Hezké dny...
Marie Seitlová
To je krásná výstava, Zuzko díky za článek i fotky. Je to vzpomínka na dětství.
Libor Farský
To je kouzelnéééé !