Mánesovská tradice
Foto: autorka

Mánesovská tradice

14. 7. 2019

V Novoměstské radnici jsem navštívila výstavu nazvanou Generace S. V. U. Mánes. Spolek výtvarných umělců Mánes se již od svého založení v roce 1887 stal uměleckým a společenským fenoménem. Každá generace jeho členů měla v sobě něco výjimečného, vždy dokázala sdružit ty nejlepší a nejvýraznější umělce, architekty a teoretiky. Spolek byl a je spolkem vlasteneckým, který se nikdy neuzavíral světu. Dokázal oslovovat stále nové generace soudobým projevem malířským i sochařským, přinesl nejskvělejší výtvory architektonické a etabloval i disciplíny jako design, fotografii či typografii.

Výstava přináší pohled na jednotlivé historické úseky a generační hnutí na přibližně 40 exponátech od více než 38 autorů. Dává nahlédnout do tvorby zakladatelské Generace devadesátých let, do silné meziválečné formace, tvorby umělců v době protektorátu i krátké poválečné svobody, ukazuje i díla vzniklá v době obnovení činnosti spolku a v současnosti.

Snížené vstupné činí 20 Kč; otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Výstava končí 30. srpna. Navazuje na probíhající výstavu v Galerii Kooperativy v Karlíně. Tam probíhá do 15. září, vstup je volný; fotografování zde bývá zakázáno.

Po příjemném kulturním zážitku si můžete dát něco dobrého naproti ve známé cukrárně U Itala.

 

Zdroje: informační panel
http://www.nrpraha.cz/program/975/generace-s-v-u-manes/

Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Děkuji. Dvě výstavy mám ještě v notebooku, další v plánu.
Naděžda Špásová
Věrko, je dobře, že tě tu máme. Z křesla se kouknu na výstavu, na kterou se normálně nedostanu. Díky, jen tak dál. :-)
Marie Doušová
Krása, děkuji výstava je úžasná.********
Jana Šenbergerová
Věrko, to se ti také moc povedlo. Jako bych tam byla.
Dana Puchalská
Moc zajímavá výstava. Děkuju.
Zuzana Pivcová
Třeba to ještě stihnu, díky, Věrko!
ivana kosťunová
Díky za výborný tip
Jitka Hašková
Věro, díky. Na tu výstavu se chystám. Pořádně si obrázky prohlédnu na počítači až se vrátím domů.