Meruňkové koláče jsou neuvěřitelná dobrota
Ilustrační fotografie z pixabay.com

Meruňkové koláče jsou neuvěřitelná dobrota

13. 6. 2019

Dobrý den přeji těm, kteří mají rádi doma upečené ovocné koláče. Tentokrát jsem zvolila ovoce, které má velkou oblibu a nyní je jeho doba.

A to jsou právě meruňky. Věděli jste, že se u nás pěstuje zhruba 12 odrůd? Vyjmenuji ty nejoblíbenější - Radka, Ledana, Velita, Palava, Lerosa, Marlen, Kompakta, Lebela, Velkopavlovická, Goldrisch, Minaret a Harogem.

Uvádím dnes 2 opravdu vynikající a poměrně lehké recepty. 

Bramborový koláč s meruňkami

300 gr vařených brambor, 250 gr cukru, 4 vejce, 200 gr polohrubé mouky, 10 meruněk 

drobenka - hrubá mouka, cukr krupice, máslo 

Žloutky vyšleháme s cukrem a čtyřmi lžícemi horké vody, opatrně do nich postupně vmícháme mouku, nastrouhané brambory a tuhý sníh z bílků. Těsto nalijeme na tukem vymazaný a moukou vysypaný plech, poklademe je půlkami odpeckovaných meruněk řezem navrch. Koláč posypeme drobenkou (můžeme do ní přidat i mleté ořechy) a upečeme jej v troubě vyhřáté na 180 °C (30 - 40 minut). 

Drobenkový koláč s pudinkem

1 litr mléka, 2 vanilkové pudinky, 2 lžíce cukru, 1/2 kg meruněk 

drobenka - 600 gr polohrubé mouky, 1 Hera, 1 vejce, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva 

Z mléka, pudinku a cukru uvaříme pudink. Ze zbylých ingrediencí připravíme drobenku. Tři čtvrtiny drobenky dáme na plech vyložený pečicím papírem, zalijeme ji ještě tekutým pudinkem, poklademe meruňkani a vše posypeme zbytkem drobenky. Pečeme 30 až 40 minut v dobře vyhřáté troubě. 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Bílá
Já mám nejraději s meruňkami obyč metýnku, potřenou tvarohem a posázenou meruňkami.Knedlíky jsou taky fajn, ale neraději mám, když se po ránu, či večer projdu po zahradě a utrhnu si do pusy ze stromu...Kupované, co se neurodily u nás, na Moravě, Slovensku neberu.
Danka Rotyková
Nikdy jsem neměla sílu odolat takovým dobrotám. Maminka mého manžela udělala z každého ovoce nebeskou manu. Bohužel, chutná mi všechno, sladké i kyselé. Ale dnešní rychlené a podtržené ovoce je opravdu horší chuti. Málokdy si pochutnám, ale do knedlíků a na koláče to ještě jde.
Dana Puchalská
Dobrá Věro, podívám se po tom ovoci, co máš ráda. :-) :-)
Věra Ježková
Neupeču. Nemám ráda meruňky, broskve a vůbec ovoce jím minimálně (kromě rybízu, borůvek apod.).
Dana Puchalská
Já si na vynikajících meruňkách naposled pochutnala loni v Bechyni. Na náměstí byl trh a meruňky voněly a chutnaly tak, jak by měly. Letos tam jedeme opět a už se na ně víc než těšíme.
Alena Vávrová
Koupila jsem asi stejné meruňky jako Jana Š. - na pohled krásné, ani jedna se nezkazila, ale naprosto bez chuti a vůně, dojedla jsem je téměř se sebezapřením. Jinak meruňky miluji.
Zuzana Pivcová
Když vidím ve zdejších obchodech meruňky, nemám na ně chuť. V 80. letech jsem bydlela v podnájmu v domku na Střížkově, který vlastnil výtvarník, ale měl tam jen ateliér. Na dvorku měl meruňku a ta byla jedno léto tak obsypaná, že se meruňky válely všude. Směla jsem si také nasbírat. Na to nezapomenu. Tehdy mě nenapadlo, že uzrají i v Praze.
Anna Potůčková
Souhlasím a stejně dobré jsou také kynuté knedlík s merunkami
Naděžda Špásová
Meruňky jím jen za syrova, v jakékoliv jiné podobě nepozřu.
Marie Doušová
V sobotu ho upeču ,už se na něj těším. Dík.**********
Dana Puchalská
Přátelé, už píšu další díl o dobrotách z ovoce.
Jitka Hašková
Omlouvám se,tablet blbnul, chtěla jsem dát 5*.
Jitka Hašková
Jak čtu dále, já ho dělám bez pudinku, trochu jinak, zásadně s máslem.
Jitka Hašková
Už se těším, až budu doma a upeču si koláč meruňkový. Dělám ho z drobenkového těsta. Dá to málo práce.
František Matoušek
Musel jsem manželce oba recepty vytisknout. Manželce se líbil ten druhý. Určitě vyzkoušíme oba. Prima, už se těším. Díky Dano.
ivana kosťunová
A Dano, oba recepty skvělé, jdu na to :))
ivana kosťunová
A nejen meruňky- jsem ráda, že to tu zaznělo- v poslední době má většina potravin takovou umělou chuť- myslela jsem, že se mi to jen zdá.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dano musí to být dobrota ty Tvoje recepty. Jen pro mně naprostá kalorická bomba. Miluji meruňky a když je jejich sezóna ním jich klidně i kilo na posezení. Dříve jsem dělala z nich džem a pečený čaj. V poslední době mi připadají takové bez chuti a zápachu. Příští týden letím na jih Španělska do Murcie na La Mangu a tam vždy v této době je jich spousta. Už to mám vyzkoušené.
Jana Šenbergerová
Ještě sehnat dobré meruňky. Koupili jsme na pohled krásné, zralé, ale byly naprosto bez vůně a chuti. Kde jsou ty časy, kdy jsme jich vozili metráky z jižní Moravy a pekli a zavařovali, až se z nás kouřilo. :-) Dala bych si.
Zuzana Pivcová
A což teprve knedlíky, Dano!! Ale ani koláče, ani knedlíky jsem nejedla, ani nepamatuji.