Co bychom si měli předem zjistit na internetu nebo ve své bance?
- Jaký je zhruba kurz místní měny vůči české koruně.
- Jak vypadají bankovky a mince v dané zemi.
- Jaké je v dané zemi pokrytí bankomaty.
- Jaké poplatky můžeme očekávat, např. za použití bankomatu leckde zaplatíme.
Jak budeme platit za služby a zboží?
- Pokud jde o zájezd „all inclusive“ organizovaný cestovní kanceláří, tak asi neočekáváme žádné velké výdaje navíc.
- Pokud se vydáváme na cestu „na vlastní pěst“, tak by finanční prostředky, které si s sebou bereme na cestu, měly být vyšší.
- V obou případech bychom však měli mít alespoň drobný obnos v hotovosti, pokud možno rovnou v měně dané země nebo v eurech či dolarech, protože právě tohle jsou měny, které je možné v podstatě všude na světě bez problémů směnit za místní měnu.
- V každém případě bychom měli počítat s tím, že drobné platby za tisk, parkování či veřejné WC často nelze platit jinak než v hotovosti.
- Pokud plánujeme placení platebními kartami, buďme připraveni na to, že v mnoha zemích neznají nejen bezkontaktní placení, ale např. ani potvrzování plateb PINem, takže je možné, že platba nebude probíhat přes terminál, ale s pomocí tzv. žehličky a k jejímu potvrzení bude potřeba náš podpis.
- Někdy se setkáme i s tím, že obchodníci vyžadují platbu nebo garanci pomocí kreditní a nikoli jen debetní karty, často jsou to třeba půjčovny aut.
- Protože naprostá většina karet vydávaných v ČR jsou karty debetní, měli bychom nejen vědět, jakou kartu máme, ale také, za co všechno s ní chceme v zahraničí platit.
Co bychom měli kontrolovat při pobytu v zahraničí?
- Zda při placení kartou skutečně platíme částky, které platit máme, je tedy nutné věnovat vždy pozornost částce zadané v terminálu, prostřednictvím kterého platbu kartou provádíme.
- Zda při placení kartou platíme v lokální měně, neboť v tu chvíli máme jistotu, že převod do českých korun, ve kterých je veden náš účet, provede za jasných podmínek naše banka, a ne neznámý zprostředkovatel za ne předem známých podmínek.
- To samé platí v zahraničí i pro výběry z bankomatů.
- I na dovolené bychom měli mít přehled, co se děje s našimi penězi na našich účtech.
Přejeme vám šťastné a bezstarostné cesty po Čechách i v zahraničí.
Připravila Česká bankovní asociace
Česká bankovní asociace je dobrovolným sdružením bank, které se kromě odborné činnosti směřující k členským bankám, státním i mezinárodním institucím a k odborné veřejnosti, zabývá také finančním vzděláváním a související osvětou široké veřejnosti. Profesionálnímu vzdělávání jsou určeny stránky www.cbaeduca.cz, zatímco laikům slouží projekt Finance hladce, který zaštiťuje jak stálé, tak jednorázové aktivity informačního a vzdělávacího charakteru v oblasti osobních financí a rozvoje finanční gramotnosti (www.bezpecnebanky.cz, www.bankerijdoudoskol.cz, www.europenanmoneyquiz.cz a www.financnivzdelavani.cz).