Pozor na štítnou žlázu. Její včasná kontrola může zachránit život
Poruchou štítné žlázy jsou ohrožené těhotné a ženy nad padesát let. FOTO: pixabay.com

Pozor na štítnou žlázu. Její včasná kontrola může zachránit život

27. 5. 2019

Poruchy štítné žlázy postihují častěji ženy. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza), způsobuje zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám a snižuje šanci otěhotnět.

Zvýšená funkce (hypertyreóza) negativně ovlivňuje srdeční rytmus a může vést k osteoporóze. Zda štítná žláza funguje správně, lze zjistit z krevního testu.

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů, jež působí na funkci všech vnitřních orgánů, ovlivňují metabolismus živin a regulují spotřebu energie. Při poruše vytváří štítná žláza buď málo, nebo příliš mnoho hormonů.

Jak se pozná snížená funkce štítné žlázy?
Hypotyreóza může být vrozená nebo získaná. Pokud trpíte na zimomřivost, jste často ospalí, přibýváte na váze, máte otoky na kůži, vypadávají vám vlasy, máte zácpu, nebo zaznamenáváte pokles libida, příčinou může být snížená funkce štítné žlázy.

A co zvýšená funkce štítné žlázy?
Hypertyreóza je méně častá než hypotyreóza a vzniká při zvýšeném uvolňování hormonů štítné žlázy do krve. Jejími příznaky jsou hubnutí, horké pocení, nespavost, nesnášenlivost tepla, nervozita, vypadávání vlasů, vypouklé oči a zrychlená srdeční činnost.

Vliv na těhotenství a vývoj dítěte
„Onemocnění štítné žlázy, především hypotyreóza, může být dokonce příčinou neplodnosti žen,“ upozorňuje MUDr. Kateřina Pinterová. Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství. Neléčená hypotyreóza může způsobit poruchy vývoje nervové soustavy plodu a vést k jeho poškození. Následkem pak může být poškození psychomotorického vývoje.

Kdo je na poruchy štítné žlázy náchylný?
Kromě těhotných žen mají časté problémy ženy nad 50 let, pacienti s jiným autoimunitním onemocněním, jakým je například cukrovka prvního typu nebo celiakie, a lidé s poruchami srdečního rytmu či ischemickou chorobou srdeční.

Onemocnění může dlouho probíhat skrytě
Pokud spadáte do některé z kritických skupin náchylných k onemocněním štítné žlázy, nebo u sebe pozorujete některé z příznaků poruch, měli byste podstoupit krevní test na zjištění jejího stavu. Test je hrazen zdravotní pojišťovnou. Na odběr krve se můžete bez objednání dostavit například do kteréhokoli odběrového pracoviště SYNLAB. Svůj zdravotní stav nejprve konzultujte s lékařem.

Co přesně testem zjistíte?
Pro ověření správné funkce štítné žlázy se vyšetřují tři základní parametry. První testovanou látkou je TSH, což je hormon, který řídí její činnost. Druhý je thyroxin, vlastní hormon štítné žlázy, který v organismu kontroluje výdej energie. „Hladina TSH je nejcitlivější identifikační známkou funkce štítné žlázy. I mírné zvýšení či snížení tohoto parametru značí poruchu štítné žlázy, i když je hladina hormonu thyroxinu ve zdravé normě,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Pinterová a k třetí vyšetřované látce dodává: „Velmi důležitá je také znalost hladiny Anti TPO autoprotilátek proti enzymu štítné žlázy. Pozitivní nález této protilátky znamená autoimunitní reakci organismu proti vlastní štítné žláze.“ Přítomnost autoprotilátek nemusí být nutně provázena sníženou funkcí žlázy, ta je ale dříve nebo později výsledkem jejich výskytu.

Při špatném nálezu vyhledejte endokrinologa
S léčbou defektů štítné žlázy vám pomůže endokrinolog, specialista na žlázy s vnitřní sekrecí. „Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, v některých případech je však nutná doživotní regulace tvorby hormonů, nebo je nutné její chirurgické odstranění, což s sebou opět přináší potřebu doživotní náhrady chybějícího hormonu thyroxinu,“ dodává MUDr. Kateřina Pinterová.

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Kopecká
Ona je to bohužel kolikrát hrůza i dneska. Při veškerých možných dostupných vyšetřeních lékař umí dlouhé roky či měsíce trvat na svojí verzi a pak, když konečně pošle pacienta tam, kam už dávno měl...je pacient víte kde.
Karel Boháček
No byla to hrůza. V 19 letech mně začaly padat vlasy a v 22 jsem byl plešatý. Doktoři tenkrát vůbec nevzali v potaz nějakou endokrinologii. Sníženou funkci mně zjistili až v 40 letech...