Byla jsem před kamerou
FOTO: autorka

Byla jsem před kamerou

22. 4. 2019

Zkusit se má v životě všechno. Takto jsem pojala nabídku k účasti natáčení krimiseriálu jako kompars. Úkolem bylo jediné, poslat fotku obličeje a celé postavy s údajem o věku. A ejhle, přišla SMS potvrzující výběr do natáčení. V pátek 19.4.2019

img-20190419-121735.jpg

jsem se na jedenáctou dostavila na určené místo. Takhle zblízka jsem práci filmového štábu vidělá poprvé. Nevěřila jsem, kolik času, lidí a harampádí je potřeba k tomu, aby se natočilo pět minut filmu.

img-20190419-120357.jpg

Těch kabelů, stojanů...

img-20190419-121938.jpg

vozíků, reflektorů...

img-20190419-121947.jpg

brašen s nářadím, papírových krabic, dřevěných beden...

img-20190419-120558.jpg

A různých dopravních prostředků -
tahací vůz s automobily, karavany sloužící k převlékání herců
a autobusy jako kostymérna nebo maskérna.
Samozřejmě ještě nezbytné toalety a katering se stanem, stoly a lavičkami...
Lituji, ale viděla jsem pouze tři mlaďoučké pražské herecké hvězdy, z nichž ale ani jednu neznám. Fotila jsem o sto šest, ale buhužel, všechny fotky nesmím zveřejnit, hlavně ne s osobami. Dám jen jedinou, komparzisté alá policajti, kteří souhlasili s fotografováním.

 policie.jpg

Čekání na "můj" výstup před kamerou bylo nekonečné, ale byl krásný teplý den, bohatě zásobený katering, kde bylo kafe za 15 a dobrý vývar s játrovými knedlíčky a nudlemi za 25 a další lákadla za lidové ceny. A hlavně jsem měla noťásek a mohla dělat korekturu své třetí knihy o permoníkovi Perňuchovi, takže čas nepovažuji za promarněný.
Děj se odehrává v hotelové ubytovně a dovedete si určitě představit, jaké hodněčetné rodiny zdejší "hotelák" obývají, proto jsme si museli ostražitě hlídat své věci, protože okatých a černovlasých dětí bylo kolem nás přehršel a sekuriťák je odháněl od techniky, od karavanů, od toalet...
Natáčení na chodně hoteláku provázely i veselé příhody z natáčení. Prázdná chodba, kamera zabírá procházející herečky a najednou z jednoho bytu vyjde chlap a nechápe pokyn, že má zůstat chvíli doma a nevycházet. Druhý záběr, tentokrát z jiného bytu vyběhnou dvě děti, jedno nese nějaký nápoj a hlasu asistenta režie se asi tak bojí, že ruka se mu třese a nápoj vyšplíchává z kelímku na zem. Naběhne síla s papírovými utěrkami a pokapanou chodbu utírá. Třetí záběr, čtvrtý záběr, pátý záběr...mé účinkování před kamerou asi půl minuty a to ještě na konci chodby, takže horko těžko se budu hledat, až seriál budou na jaře 2020 vysílat.
Všechno jsem přežila, v půl osmé večer jsem byla vyplacena českými devíti stovkami a mohla odjet domů, na rozdíl od komparsu, který hrál "náhodné chodce" a čekalo jej ještě večerní natáčení.
Až se stanu filmovou star, tento filmový začátek budu dávat zuřivým reportérům do placu :)))

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Ptáček
Františku, to byl rok 1968 já tam byl taky. Na poli přes vodu jsme s učnákem sbírali brambory. Příhody kolem natáčení a obsazení "osvobozeneckou" armádou mám dosud v živé paměti. Třeba že štáb a herci ( v US uniformách) po výsleších rychle zmizeli do Rakouska kolonou taxíků.
Helenka Červenka
Liborku, nebyl důvod, kamera byla ode mne asi 30 metrů :-)
Libor Farský
Já bych měl hroznou trému.
František Matoušek
Flmování to je zážitek. Zůčastnil jsem se natáčení amerického filmu "Most u Remagenu". Za dobu natáčení jsem poznal řadu amerických herců (Benn Gazara), skupinu kaskadérů, členů filmového štábu, ale nejvíce partu pyrotechniků, byl to otec se dvěmi syny. Jmenovali se Logenovi. K této skupině jsem byl tak říkajíc přidělen, abych jim byl nápomocen. Pokud tedy někdy uvidíte tento film a budete obdivovat efekty jako jsou výbuchy bomb, nálet bombardérů na most, dýmování, útok tanků při pádu domu, nastřelování jedoucí kolony amerických vozidel podél vody (Vltava)z druhého břehu a řadu dalších efektů, vězte, že malinkou zásluhu na tom mám i já. O Logenových musím říci, že to byli bezvadní lidé a že těch pár měsíců jsme si docela rozuměli. Na důkaz přátelství mě i moji manželku Ivanku pozval pan Logen na recepci k oslavě Dne nezávislosti, kterou v průběhu natáčení filmu uspořádal. Při zpěvu písničky „Škoda lásky“ jsme se mu však marně snažili vysvětlit, že tuto píseň, kterou zpívali američtí vojáci za války nejčastěji, složil náš skladatel Jaromír Vejvoda.
Alena Vávrová
Palcuji, "podnikavá dívko"!
Hana Rypáčková
Právě to čekání až zahřmí. Tak tě obdivuji. V příbuzenstvu mám komparzistů dost. Mnohdy to je velmi únavné, dokonce byla i zlomená ruka z bruslení... A nebyl to pracovní úraz, be smlouvě to není uvedeno. Tvoje blbost. Určitě dej vědět.
Eva Mužíková
Helčo, tak příště alespoň půl hodiny na plac...
Jana Slavíková
Určitě to bude velká role. Jen se při dívání nesmí mrknout :-) Dobrá zkušenost a za honorář pěkný letní botky!
Soňa Prachfeldová
Helenko jsi dobrá :-)
Dana Kolářová
Hana Práglová
Je fajn,žes byla spokojená a že ses vešla do žádané věkové hranice.Já už jsem přestárlá. ???
Jaroslava Handlová
Helo, štěstí přeje připraveným. Je fajn, že sis to čekání pěkně užívala.
Alena Tollarová
Helenko, kdo hledá, najde! A každá zkušenost dobrá, souhlasím.
Zuzana Pivcová
Pamatuji si, že v 80. letech jeden známý, tehdy už důchodce, si jednu dobu přivydělával jako komparzista, dostával tehdy 100 Kč za natáčecí den, to byly pro něj velké peníze. A co se týče filmařů a natáčení, Invalidovna, kde jsem 24 let pracovala ve vojenském archivu, se k tomu přímo nabízela. Když dorazili filmaři, bylo u nás vždy živo. Byli bezprostřední a hlavně byli všude. Dovezli si polní stany, kuchyň, toalety, spoustu vozů, samostatné se šatnami pro hlavní hvězdy. Natáčeli, vařili, relaxovali, nařizovali. Třeba jsme nemohli vyjít z kanceláře, abychom jim nezkazili záběr. Nebo předělali části budovy na polní lazaret nebo blázinec a herci patřičně oblečení se pohybovali po budově. Byly u nás i mezinárodní společnosti. Někdy třeba 14 dní předělávali budovu, venku i uvnitř (mám na mysli jiné vchody, podlahy, kulisy, malby stěn atd.), pak to jednu noc natočili a další týden po sobě uklízeli. Helenko, jsi hvězda. Doufám, že pak budeš dále vyprávět.
Karel Hyndrák
Helenko jsi hvězda!!! Minulý týden mi nějaký chlapec z FAMU (jak se jmenujete?: Říkají mi Adam, každý mně zná), pozval mně na casting na FAMU. V určenou hodinu Adam nebyl. Namísto něj na mně čekaly 3 dívky (2 Číňanky a jedna běloška). Že prý jestli umím anglicky, ano já na to. Šli jsme do místnosti Produkce. Číňanky šeptaly, usmívaly se, pořád mobily natáčely, anglicky neuměly. Z bělošky se vyklubala Američanka, slabého hlasu mluvící přirozenou rychlostí (natural speed), t.j. že člověk nerozumí ani slovu, ani názvu státu Connecticut . Byl jsem na mrtvici, došla mi baterie v naslouchátku. Ve filmu o rusech domácích (brouk Cockroach) bych měl hrát dědka, který honí brouky po bytě. Natáčení ve Velikonoční Pondělí někdy během dne někde. Vyměnili jsme si emailové adresy, že se ozvou určitě. Zatím sedím doma dnes v Pondělí a čekám, nic se neděje. Práce komparzu prý sestává ze samého čekání. Spíš mi to připadá jako neorganizovaný chaos.
Hana Šimková
Chodila jsem do komparzu dlouho a zážitky mám veliké.
Dana Puchalská
Už se těším jak to děcko na cumel. Dej nám včas vědět, ano???? Já v mládí vystupovala v reklamě před hlavním filmem. (Myslím že to bylo v roce 1975 nebo1976) První pohled na sebe..... ŠOK. Celá rodina na ten film chodila, aby dítě na plátně uzřela.
Anna Potůčková
Určitě i já budu mezi těmi, kteří tě chtějí ve filmu vidět ! Heli jsi holka také pro všechno!
ivana kosťunová
Moje známá se také zúčastnila natáčení koncem 80. let, seděla v autobuse a mávala lidem stojícím na zastávce. Ač se snažila a mávala ze všech sil, své scény ve filmu se nedočkala. Film se pro nedostatek financí nedotočil. Přesto to byl pro ni nezpomenutelný zážitek. Pěkná reportáž.
Helenka Červenka
ano, až seriál poběží, budu informovat, zatím nesmím říct ani název :-)
Jitka Hašková
Heleno, prima reportáž. Musíš napsat v jakém dílu kterého seriálu kdy budeš, abych se na tebe mohla podívat.