Hruška
Ilustrační foto: pixabay.com

Hruška

20. 4. 2019

V sedmdesátých letech jsme s dubskou kapelou hrávali velice často a absolvovali i pár festivalů dechovek. Hody ve Štěpánově bývaly příležitostí k jedné takové přehlídce a už dlouho dopředu se zkoušel repertoár pro toto vystoupení. Dirigent vždycky kromě klasických polek a valčíků zařadil i nějaké koncertní kusy, jako třeba Vzpomínka na Zbiroh, Monthyho čardáš, Vjezd gladiátorů, Básník a sedlák, Granada a podobné lahůdky. Některé byly nad síly vesnických muzikantů, a proto nám obvykle vypomáhalo i několik profesionálních hudebníků z divadla a filharmonie. Ti ovšem nechodili do všech zkoušek, byli schopni zahrát cokoliv i bez přípravy. Zato my ostatní jsme se trápívali, a znovu a znovu přehrávali pár taktů, než byl kapelník spokojen.

A tak kterási zkouška už byla tak dlouhá, až někteří z nás dostali hlad. Protože se hrálo v hospodě, svačina či skromná večeře se tu dala pořídit. Když dirigent konečně vyhlásil pauzu, část orchestru se vydala ze sálu do výčepu. Vraceli jsme se po chvíli, ten s klobásou nebo párkem, jiný s tlačenkou, nebo aspoň se slanými tyčinkami.

Oťa Morávek přichází jen s pivem, zato rozesmátý od ucha k uchu, a posílá ostatní podívat se na černou tabuli za výčepem. Tak jdeme a čteme nabídku:

                                                      OSTRAVSKÁ KLOBÁSA              7,-

                                                      SPIŠSKÝ PÁREK                          5,40

                                                      TVARŮŽKY S PAPRIKOU             3,60

                                                      TLAČENKA S CIBULÍ                    5,70

                                                      HRUŠKA                                     22,60

 

Někteří pochopili, jiným je napovězeno, někteří pojedli, jiní jen popili, zato všichni se řehtají vtipu hostinské, která na nabídkovou tabuli napsala i dluh Lojzka Hrušky, jehož tak vybízí k respektování přísloví

                                                            BEZ PENĚZ DO HOSPODY NELEZ !

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Že by na Teplicku?
Marie Doušová
Vtipný příběh.
Dana Puchalská
Hezké vyprávění.
Zuzana Pivcová
Už z předchozích příběhů jsem nabyla dojmu, že jste šikovný vypravěč, tak se budu těšit na další.
Zdenka Soukupová
Šikovná paní hostinská a veselý příběh.
Jitka Hašková
Hezký příběh.
Eva Mužíková
Také bych se zasmála, hezký příběh.
ivana kosťunová
Příběhy ze života mám ráda.