Velikonoce 2019

Velikonoce 2019

18. 4. 2019

Vážení čtenáři,

letošní zima, ač již astronomicky předala svoji vládu jaru, pořád se nějak nehodlá smířit s tím, že je načase se odporoučet a své křeslo přepustit jaru. To už napnulo síly a snaží se zemi prohřát, kvítka nechat rozkvést tak, aby včely, zpěvní ptáci a jiný hmyz měli dostatek jarní pastvy. Tu náhle však se znovu probudí zima a svými přízemními mrazíky šmahem spálí, co se dá. Komu by nebylo líto spálených květů ovocných dřevin, magnolií a jiných květin? Ale co naplat. Počasí neporučíme, zrovna tak, jako dešti, kterého je na jarní měsíce pomálu a v létě bude zase citelně chybět voda.

Nicméně, jaro krom probouzející se přírody nám přináší i velikonoční svátky. Vsí se nesou melodie koled malých koledníčků s košíčky vajec a dobrot, zkrátka, kdo co dá. Ti si koledu zaslouží. Oproti nim velcí koledníci v hodně bujaré náladě, s falešnou notičkou a slova nenalézajíce, s flaškou a pomlázkou jdou především vykoledovat hodně velkých panáků a hlavně, jednou v roce beztrestně vysekat ženu, lásku, milenku, sousedku, to si přeci nemohou nechat ujít. A to je zatím dnešní obraz velikonoc na některých vsích...ba i u nás na vsi.

Tak vítejte, svátky jara – vnášíte opět po zimních měsících do kraje nový život, lidem radost z probouzející se přírody a všem radost ze života.

Krásné velikonoce …...

 

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Po dlouhé době je u nás o Velikonocích krásně. Pro mě jsou to hlavně svátky jara.
Jitka Chodorová
Hano děkuji za vysvětlení, nejsem v tomto žádný rejpal, ale fotka se mi tak líbila, že jsem byla zvědavá na autora.
Věra Ježková
Hano, hezké Velikonoce i vám. V sobotu jedeme do Kolína a okolí.
Dana Puchalská
Velikonoce se mi líbily na venkově asi před 55 lety u babičky. A potom když jsem povyrostla a jezdila do Jižních Čech. Od té doby jsem moc šancí poznat klasické velikonoce na vsi už neměla.
Hana Nováková
Jitko, pro vaše info - zdroj pixabay.com - volné foto k použití
Jitka Chodorová
Ano, každý z nás prožívá Velikonoce dle svých zvyklostí a možností, a vy jste to pěkně popsala, je to pravdivá skutečnost naší doby, ale věřím, že většina z nás Velikonoce prožívá s pokorou a jarní náladou. Díky i za krásnou fotku, i když jsem nikde nenašla zdroj ani autora.
Jitka Hašková
Na vesnici jsem Velikonoce nikdy nezažila. Znám to jen z vyprávění.
Zuzana Pivcová
Každý prožívá velikonoce po svém, a tohle je moc hezké vylíčení svátků, zvyků i přírody. Díky, Hanko.