Do stovky: Sovinec
Foto: autorka

Do stovky: Sovinec

13. 4. 2019

Jaro už je opět tady. To dokazuje mimo jiné už i to, že jsme opět začali jezdit na nejrůznější zájezdy. Ty se snažíme naplánovat vždy tak, aby vyhovovaly těm nejmladším, ale i nejstarším seniorům. Každý pak zváží, nač si troufne či nač nestačí.

Náš letošní první autobusový zájezd se uskutečnil tento týden.

Ještě není 7 hodin ráno, ale náš autobus je téměř plný. Čekáme na seniorku, která tradičně chodí poslední. Ta zasedá na své místo a naše cesta za poznáním začíná.

Mnozí se od včerejška neviděli, takže nastává velká vzájemná diskuse a chvilkami je opravdu rušno

Cesta ubíhá vesele, počasí nám přeje, máme se nač těšit. Občas z okna vidíme spoustu rozkvetlých petrklíčů, krásných magnolií, ale i jiných květin a okrasných či ovocných stromů. Míjíme louky, kde se pase obrovské množství ovcí s jehňátky, nebo hodně chlupatých krav a jejich telátka. Najednou se nestačíme divit. Na obzoru jsou zasněžené Jeseníky a krásně zasněžený Praděd v plné své kráse.

Po dvou hodinách vystupujeme v obci Sovinec. Ta leží 13 km od města Rýmařov na okraji Nízkého Jeseníku.

Naše kroky vedou ke stejně se jmenujícímu hradu. Zaplacení vstupného, zakoupení turistických známek i jiných drobností, nutná razítka do turistických sešitků, nezbytné prozkoumání sociálního zařízení a, nožičky, dejte se do ne zrovna pohodlné chůze. Kráčíme na páté nádvoří, kam nás nasměrovala pokladní. Po chvíli přichází průvodce, prohlídka začíná  a my pozorně posloucháme.

Dovídáme se, že hrad byl založen ve 14. století a roku 1945 vyhořel. Roku 1965 byl převeden do správy bruntálského okresního muzea. Hrad je v neustálé rekonstrukci, protože na opravu pochopitelně chybí peníze.

Vidíme zde komplex budov, hradeb, věží a sedm bran kolem pěti nádvoří. Na hradě jsou také  trvalé i příležitostné výstavy.

Ozdobou hradu je věž. Vede do ní 8 kamenných a 95 dřevěných schodů. Někteří tento výstup z pochopitelných důvodů vzdávají, raději se jdou ohřát horkým čajem, kávou či svařákem.

Ti odvážnější stoupají do výšky. Protože nám přeje počasí, máme i krásný výhled do daleké krajiny.

Po dvou hodinách sedáme do autobusu a míříme k městu Rýmařov. Po chutném obědě - většinou v restauraci Praděd, jdeme na náměstí. Tam nás čeká návštěva místního muzea. Nachází se přímo u infocentra, takže i zde se pochopitelně zdržujeme

V muzeu je představena historie města od 13.do 20.století, geologie Jesenicka,…

Momentálně tam probíhá i výstava Detektorové nálezy z Uničovska a Rýmařovska.

Po prohlídce nastupujeme do autobusu a míříme dál. Zastavujeme u HEDVY, kde máme možnost si prohlédnout jednak muzeum Hedvy, jednak utratit pár penízků v místní podnikové prodejně.

Cesta vede dál a po několika kilometrech vystupujeme v Janovicích u Rýmařova.  Zde se nachází od roku 2014 Muzeum turistických známek a infocentrum. Tady  je možné si prohlédnout výstavu turistických známek z mnoha koutů světa. Sběratelé  si  zde mohou chybějící známky i odkoupit. Je jich tady k vidění několik set. Zajímavá expozice. Především pro sběratele.

Kráčíme do kopečka. Kousek od tohoto přírodního muzea je westernový areál, kde máme možnost si prohlédnout Muzeum bičů. Toto muzeum a zároveň westernovou školu založil pan Ladislav Gina Šína. Biče nejen sbírá, ale také mistrně ovládá. Je nositelem dvou titulů mistra světa v ovládání biče.Ty získal na šampionátech v Las Vegas.

Vidíme zde maďarský i slovenský bič, trempské biče, hůlkové české biče i dlouhý hůlkový australský bič.

Vidíme i zajímavosti, jakými jsou třeba býkovec nebo kozácké magajky. Raritou tohoto místečka je nejdelší bič Evropy – Anakonda. …Zajímavá výstava, okořeněná i pohledy na poháry, které si mistr přivezl domů z nejrůznějších soutěží..

V nohách máme dobrých  10 km.

Uchození, unavení, ale naplněni novými zážitky odjíždíme domů. Tento zájezd budeme opakovat pro velký zájem ještě 2krát. Snad budou ostatní také potěšeni.

 

 

 

Hodnocení:
(5.2 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květuše Pinkasová
Na Sovinci jsem byla zatím s Hankou podruhé a pokaždé se dozvím a navštívím okolní nové zajímavosti. Na Rýmařov taky jen tak nezapomeneme, protože tam byl několik hodin po našem odjezdu výbuch na radnici. Mistr biče se mi zvěčnil do deníčku a na ranči to musí být v sezoně s letním jevištěm úžasné! V léčebně Paseka jsem strávila loni 5 týdnů v budově nebo za plotem ale zato s milými návštěvami z i 60 a 15 turisty z Bohumína. Se seniory a Hankou nebo Majkou jsme tam už poznali hodně z okolí a těším se brzy na další blízké místo. Děkuji moc.
Marie Seitlová
Na Sovinec a do Rýmařova jsem jela s druhým autobusem já. Všem našim seniorům se zájezd moc líbil. V muzeu bičů jsme měli i dvě ukázky od dvojnásobného mistra světa. 25.4 jedu ještě jednou se třetí skupinou. Program stejný, jak krásně Hanka popsala. Snad bude pěkné počasí.
Jaroslava Handlová
Hezky popsaný a zdokumentovaný výlet je skvělou pozvánkou. Sovinec zůstává dál na mém seznamu dobrých tipů propojení turistiky se zajímavým poznáváním.
Libor Farský
Jejda, to je pěkné !!!
Helenka Červenka
Ve druhém avizovaném autobusu jsem byla včera já s dalšími bohumínskými seniory a hrad je opravdu krásný. Taky nám přálo počasí a ještě teď máčím nohy v lavoru :)
Lidmila Nejedlá
Hanko, nedávno jsem o Sovinci četla, že má velmi ponurou minulost. Dnes se zkoumají jeho podzemní sklepy a šachty.
Soňa Prachfeldová
Krásné Hanko, hned bych jela s vámi. Náš klub jede v květnu do Průhonic a Lidic a už se na výlet moc těší. A to je pro mě odměna, že se jim to líbit a někam se dostanou.
Jana Šenbergerová
Hanko, přeji hodně dalších úspěšných výletů po krásách naší země. :-)
Zorka Horká
Poutavě popsaný výlet, skvěle doplněný obrázky. Moc pěkné.
Hana Práglová
Věrko,jsi moc hodná Děkuji za dalšįí nformace.Kostel je určitě krásný,ale bohužel zamčený. Ve Šternberku i na Macchu Picchu a v Jiříkově jsme byli myslím před 2 lety. Všechno najednou navštívit nelze.Máme je 2 nohy a taky je nutné si je trošku šetřit...Máme v naší zemičce spoustu krásných a zajímavých míst..
Věra Halátová
Udělali jste si pěkný výlet. Pokud vy nebo někdo další pojedete na hrad Sovinec a na Riýmařovsko, doporučuji Vám. Hned vedle hradu Sovince stojí empírový filiální kostel sv. Augusta, který patří k nejcennějším stavbám na Moravě. Cestou k Sovinci od Šternberku, v místě Paseka, si rodina zahradníků a zahradních architektů vytvořila obrovské arboretum, které nazvala Macchu Picchu. Doporučuji navštívit těm, kdo pojedou v létě. V Rýmařově doporučuji navštívit kapli v Lipkách. Je to barokní nádherný kostel Navštívení panny Marie. V Jiříkově u Rýmařova má zase rodina Halouzků Pradědovu galerii se spoustou dřevěných vyřezávaných skulptur. V Jiříkově se točil film Divoké včely. V obci Tvrdkov u Rýmařova si můžete prohlédnout kostel pany Marie Sněžné a Křížovou cestu - 14 pískovcových barokních soch se zastavením. A můžete se občerstvit v místním italském penzionu, kde vaří italská jídla Ital. A z Tvrdkova nejsou daleko Rešovské vodopády. Nádhera. V tomto bohem a lidmi zapomenutém kraji jsou nádherná místa. Ještě bych mohla připomenout zříceninu hradu Rabštejn u Nového Malína.
Dana Kolářová
Pěkná "Stovka".
Eliška Murasová
Zajímavé vyprávění, pěkný hrad, také se tam musím někdy vypravit.
Hana Nováková
Hanko, díky za výlet, hezké povídání a fotky. Komu by vadilo se podívat na stejnou fotku, nikdo přeci není dokonalý ....
Hana Práglová
Teď jsem zjistila,že mám některé fotky dvojmo. Snad vám to moc nevadí...
Zdenka Jírová
Na hradě jsem nebyla,ale písemná prohlídka je zajímavá.
Eva Mužíková
Hanko, ráda jsem si přečetla a prohlédla hezkou fotodokumentaci.
Zuzana Pivcová
Moc zajímavý výlet, Hanko, a také mě zaujala Ivonina informace o zajatých francouzských důstojnících za války. A víte, z jaké fronty sem byli dopraveni? Díky.
Alena Tollarová
Sovinec znám jen z pohlednic a cestopisných pořadů. Natáčela se tam nějaká pohádka? Patří k těm hradům, které bych ráda navštívila osobně.
Věra Ježková
Hezké fotky.
Dana Puchalská
Hezké fotografie a zajímavý článek. Děkuju.
Alena Vávrová
Po všech stránkách moc zajímavý výlet. Hrad je monumentální. Bohužel jsem kolem něj jen jednou jela z Jeseníků.
Ivona Lachová
Za 2. světové války byl na hradě Sovinci zřízen zajatecký tábor pro vysoké francouzské důstojníky. Vzhledem k náročným povětrnostním podmínkám v Jeseníkách si zajatci mysleli, že jsou uvězněni v některé ze zemí Skandinávie. Všem doporučuji, je tam moc hezky.
Naděžda Špásová
Hanko, Sovinec vypadá moc hezky a fotky nemají chybu. :-)