Jak si zažádat o lázně
Karlovy Vary. FOTO: pixabay.com

Jak si zažádat o lázně

5. 4. 2019

„Pamatuji si, že za totality byli lidé lázeňští a ti druzí,“ vzpomíná šedesátiletá Vendula a vybavuje si podrobnosti.

„Moje maminka sice asi nikdy nepomyslela na to, že by se vzdálila od rodiny a odjela do lázní, ale často hovořila o konkrétních osobách z blízkého okolí, kteří jezdí na „křížek“ do lázní každý rok, a přitom se těší plnému zdraví. Jestli to tak opravdu bylo, to už se dnes těžko dozvím.“

Dnes je to každopádně přehlednější. Po úsporných opatřeních, která v roce 2012 razantně omezila nárok na lázeňskou péči a způsobila těžké chvilky pacientům, ale hlavně lázním, které se musely více přeorientovat na samoplátce, se od roku 2015 zase začalo blýskat na lepší časy. Lázeňství se těší velké oblibě u starších i mladších, u nemocných, ale i zdravých. Nebude tedy na škodu si připomenout, jak a případně za kolik do lázní vyrazit.

Lázeňská léčba jako nezbytná součást péče zdravotní je buď hrazena plně (komplexní lázeňská péče – KLP – je hrazeno léčení, stravování, ubytování) nebo částečně (příspěvková lázeňská péče – PLP – je hrazeno léčení). Součástí platného zákona o veřejném pojištění je indikační seznam pro lázeňskou péči, který přesně vymezuje nároky pacientů s konkrétními diagnózami. Tento seznam je veřejně přístupný a naleznete jej na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Jak si zažádat o lázně?

  •  Pokud se domníváte, že splňujete podmínky nároku na lázeňskou péči, požádejte svého praktického lékaře o vypsání návrhu na lázeňskou péči, dodejte mu doporučení odborného lékaře.
  •  Lékař navrhne typ lázeňské péče (KLP nebo PLP) a vhodné místo pobytu. Máte však právo si sami vybrat z míst poskytujících péči pro vaši diagnózu.
  •  Komplexní nebo příspěvkovou péči schválí revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny. Pokud péče schválena není, zapátrejte po důvodech, neboť bude možná stačit doložit nějaká vyšetření a podobně.
  •  Schválený návrh zašle pojišťovna (nebo vy) do lázní a budete vyzváni k nástupu. Pokud vám termín nevyhovuje, domluvte se přímo v lázních na jeho změně.

Nemáte na lázně nárok?

  •  Můžete jet do lázní jako samoplátce. Obraťte se přímo na vybrané lázně a tam vám poradí, jak a kdy nejlépe a nejvýhodněji absolvovat pobyt.

„V nákladech na lázeňskou péči zaznamenáváme každoroční několikaprocentní nárůst,“ vysvětluje Jan Mates, vedoucí marketingu Vojenské zdravotní pojišťovny ČR a dodává: „V roce 2018 náklady na jednoho odléčeného klienta překročily hranici 30 tisíc Kč a do lázní odjelo více klientů než rok předcházející. Tento trend bude pokračovat, pro rok 2019 počítáme s nárůstem nákladů o 4%.  Poměr pacientů, kterým je schválena komplexní lázeňská péče je 90% ku 10% pacientů s příspěvkovou lázeňskou péčí.“

lázně zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.7 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%